piątek, 13 listopada 2015

Fenomen kolorowanek antystresowych

kolorowanki zwierzęta

Kolorowanki antystresowe, znane również jako kolorowanki dla dorosłych, zyskały w ostatnim czasie ogromną popularność. Z początku wybór był ograniczony - wszędzie pojawiały się "Wzory i ornamenty", "Esy-floresy" czy "Piękne ogrody". Teraz jest ogromny - możesz kolorować to, co Ci się tylko zamarzy - regał w Empiku aż ugina się pod ilością kolorowanek. W czym tkwi fenomen kolorowanek dla dorosłych?Kupiłam, w końcu się zdecydowałam, bo wszyscy polecają, bo wszędzie można je dostać, bo już ze sto razy mąż mówił: "weź sobie", kiedy trzymałam książkę w rękach (a nawet w koszyku), by po chwili odłożyć ją na półkę. Nie mogłam się zebrać, po prostu. W końcu zrobiłam to! Wybrałam "Inwazję bazgrołów" (wydawnictwo Nasza Księgarnia) - nie żałuję, tego potrzebowałam: połączenia szczegółowości z odrobiną szaleństwa.


Kolorowanka dla dorosłych


Wybór kolorowanek antystresowych dla dorosłych jest przeogromny - od wysp, przez tajemnicze lasy i ogrody, po zwierzęta, arabeski i inne esy-floresy. Na pewno ten ogrom wydaje się przytłaczający, ale szybkie przewertowanie stron powinno rozwiać przynajmniej część wątpliwości. 


Kolorowanka dla dorosłych


No i co? No i jest to masa obrazków, które wystarczy pokolorować - tak, tyle trzeba zrobić. Nie ma tu żadnej magii, nie dostaje się za to pochwały, nie jest to sztuka czy cudowna umiejętność - przecież Mama ma wprawę w kolorowaniu obrazków.


Kolorowanka dla dorosłych


Fenomen kolorowanek antystresowych polega na ich szczegółowości. Trzeba wiele cierpliwości, żeby zmienić taki czarno-biały obrazek w coś niezwykłego. Chociaż i nie o to tutaj chodzi. Sama czynność kolorowania i skupienia uwagi na tych niewielkich powierzchniach jest najważniejsza - nie myślimy o świecie, bo przez tę krótką czy dłuższą chwilę zajmuje nas tylko kolorowanka - to jest misja, którą trzeba wypełnić, reszta może poczekać. Kolorując, zapominamy o świecie - to zajęcie na długie godziny, ale i na przelotną nudę. 

Kolorowanka dla dorosłych


Wspominałam, że wybór jest ogromny. Z racji tego, że rzadko kiedy mam czas skupić się na czymś i zapomnieć o tym, co mnie otacza, wybrałam kolorowankę, którą mogę wykorzystać do zabawy z dzieckiem - stąd te nieco szalone obrazki. Połączenie przyjemnego z pożytecznym. Dziecko kolorując, uczy się precyzji i staranności, zatem taką kolorowankę można spokojnie wykorzystać w zabawie z maluchem. Nasza została już podzielona - mniej szczegółowe obrazki dla Młodej, kilka dla małża, reszta dla mnie.

Za i przeciw


Przystępna cena, od ok. 15 do maksymalnie 30 zł,
+ Grube kartki - cienkopisy i inne takie nie przebijają, nie brudzą,
Można wyrywać do woli, po czym obdzielić rodzinę i przyjaciół,
+ Duży wybór - każdy znajdzie coś dla siebie,
+ Nic się nie marnuje - znudzi się Tobie, oddajesz dziecku, które będzie wiedziała, co z tym wszystkim zrobić,
+ Dla Mamy - odstresowanie, dla Pociechy - trening precyzji.

- Obrazki można znaleźć w sieci i wydrukować,
- Strony, z racji tego, że wyrywane, łatwo potem wypadają,
- Trzeba się zaopatrzyć w odpowiedni arsenał do kolorowania,
- Poza domem raczej trudno to ogarnąć,
- Trzeba mieć chęci - nic na siłę, 
- Ja? Serio mam się tak bawić?
Ja polecam. A Jakie są Wasze odczucia i doświadczenia? Czujecie się odstresowane?