poniedziałek, 23 listopada 2015

Jak się zorganizować? Ogarnij się!

Jak się ogarnąć

W domu wszelkiego rodzaju pudła, pudełeczka, szufladki, pojemniczki i segregatory są wszechobecnym i niezbędnym wyposażeniem wnętrza. Ta mnogość różnorodnych pojemniczków pomaga doskonale się zorganizować, a co najważniejsze, utrzymać jako taki ład i porządek na dość niewielkiej przestrzeni. Podpowiadam jak się zorganizować - w domu i w życiu.
Przepisy

Zeszyt z przepisami
Chyba każda Pani Domu ma swoje sprawdzone i przekazywane różnymi kanałami receptury na niemożliwie cudowne dania, przekąski czy desery. Przeważnie sam rytuał przygotowywania ulubionej szarlotki czy wykwintnych krewetek poprzedzony jest przeważnie wielkimi poszukiwaniami. Znasz to? Ten moment, kiedy z zaskoczeniem odkrywasz, że nie wiesz, gdzie jest Twój przepis? U mnie wiele razy wielki szał gotowania kończył się w chwili poszukiwania receptury - a może na kartce, a może w książce, może na stronie jakiejś? 

Idealnym rozwiązaniem na tego typu problemy jest korzystanie z "Przepiśnika" - nie, nie trzeba kupować gotowego, ponieważ ten stworzony własnoręcznie, nawet w zwykłym zeszycie czy niewielkim segregatorze, będzie doskonałym wsparciem w chwilach zwątpienia. W moim są tylko sprawdzone i najlepsze przepisy - te, do których powracam często oraz takie, z których korzystam okazyjnie. Warto zebrać w jednym miejscu wszystkie te receptury, które są Twoją tajną bronią - lepiej mieć je pod ręką, bo nigdy nie wiadomo, kiedy trzeba będzie przyszykować coś doskonałego. 

Dokumenty, materiały i inne świstki

Segregatory
Dokumenty są takim dziwnym wytworem, który w całości mieści w tzw. "papierologii". Na wszystko, zawsze i wszędzie, znajdzie się jakiś papierek, świstek czy fiszka, który jest niezwykle ważny albo może taki być w niewiadomej przyszłości. Twoim zadaniem jest zachowanie go i, o zgrozo, znalezienie w odpowiednim momencie. Uwaga, wtedy zazwyczaj diabeł nakrywa go ogonem!

Nie będzie tu żadnym zaskoczeniem to, kiedy wspomnę o nieśmiertelnych segregatorach. Na pewno trzymacie takie na regałach, na pewno są opisane i zapewne pękają w szwach. Więc jak, korzystasz z tego sposobu segregowania i gromadzenia dokumentów? 

Segregatory mają tę zaletę, że dużo mieszczą i, w przeciwieństwie do kuwetek na dokumenty, pomagają zachować jako taki ład i porządek w chronologii. Niestety mają też ogromną wadę - trzeba dbać o ich uzupełnianie na bieżąco, co może stanowić problem. Jeśli jednak opanujesz systematyczne uzupełnienie koszulek, Twoje dokumenty będą zawsze pod ręką.


Szał pudeł w kuchni

Pojemniki do kuchniKuchnia jest takim miejscem, które aż roi się od nadmiaru przeróżnych: przyrządów, foremek, folii, przypraw, makaronów, sztućców, łopatek, wykrawaczek, garnków i całego mnóstwa innych, mniejszych czy większych, bibelotów, które w każdej kuchni można znaleźć. Ten nadmiar bywa przytłaczający - szczególnie, kiedy nie potrafisz rozstać się z tym wszystkim, co przecież jest niezbędne...

Wykorzystaj magię pudełek. To właśnie te niewinne, ale niezwykle pomocne przedmioty pozwolą Ci ogarnąć cały ten rozgardiasz, nad którym tak trudno zapanować. Segreguj, selekcjonuj i pakuj! Wybór pudełek jest tak duży, że z pewnością dopasujesz ich kolorystykę do swojej kuchni. Odtąd wszystkie foremki będą w jednym miejscu, a znalezienie wyciskarki do czosnku straci miano "wielkich poszukiwań przepadłego". 

Dodatkowo warto zastanowić się nad przechowywaniem żywności suchej (makarony, mąka, bakalie) w plastikowych pojemniczkach. Co zyskamy? Po pierwsze można z nich tworzyć piękne kompozycje, które nadadzą kuchni odpowiedniego klimatu i po drugie - wyeliminujemy problemy z molami spożywczymi, które lubią wlecieć w tę czy w inną mąkę.

Pod ręką w łazience

Wystrój łazienki
Łazienka jest takim pomieszczeniem, które odwiedzamy przeważnie w pośpiechu - szczególnie rano przed wyjściem do pracy. Wiadomo, że skoroświt to czas walki, który decyduje o rozpoczęciu Twojego dnia. Warto zatem pomóc sobie w tym starciu z czasem i mieć wszystko pod ręką. Zainwestuj kilka złotych w  niewielkie pojemniczki, które będą kryły Twoje niewielkie sekrety. Szkatułki postawione obok lustra mogą nie dość, że ładnie się prezentować, to dodatkowo mają tę niezwykłą siłę - eliminują nerwowość! Tak, nerwowość, która dopada Cię za każdym razem, kiedy nie możesz znaleźć swoje ulubionego tuszu czy gumki do włosów. Warto mieć to, z czego korzystamy każdego dnia lub nawet na specjalne okazje pod ręką.

Pokój dziecka - mały poligon

Tak to już bywa, że Twoje dziecko dorasta, zaczyna raczkować, potem stawiać pierwsze kroczki, aż w końcu biega po całym domu - nie ma kąta, w które nie wciśnie się ciekawski odkrywca. Liczba zabawek rośnie wprost proporcjonalnie do zainteresowań małego urwisa - zabawki są wszędzie! Kiedy maluch ma dużo zainteresowań, wszędzie jest dużo różnych zabawek, które czasem należy jakoś ogarnąć. 

Oczywiście można układać ładnie i zgrabnie - kolorystycznie czy według rozmiaru arsenał pociechy, ale ileż można? Dobrym rozwiązaniem są duże pudła, które są w stanie dużo pomieścić. Sprzątanie polegające na zebraniu wszystkiego, o co potknęłaś się w drodze do pokoju dziecka, może stać się przyjemnością. Zebranie wszystkich zabawek w jednym miejscu jest doskonałym rozwiązaniem przy wieczornym porządkowaniu - szybko i sprawnie. Pudła świetnie sprawdzają się w przypadku mniejszych elementów, np. klocków (ile razy stanęłaś na klocku?), które nie mieszają się z innymi zabawkami - wtedy można nad nimi zapanować. 
Pokój dziecięcy

W pokoju dziecięcym świetnie sprawdzają się również wiszące siatki - każda komora może być przeznaczona na inny rodzaj pluszaków czy małe pufy - te są mogą być dodatkowym siedziskiem, ale i skrytką, którą ujarzmi niewielkie znaleziska, np. ubranka dla lalek - pufa mieści dużo ubranek.

Torebki i buty

Większość kobiet na świecie ma słabość do torebek, do butów lub do jednych i drugich - to nie dziwi nikogo. Niestety wraz ze wzrostem liczby tych przedmiotów, maleje powierzchnia użytkowa szafy - gdzieś to wszystko trzeba trzymać i, czego świadome są wszystkie kobiety, szafa z gumy nie jest, nie rozciągnie się.

Torebki można spokojnie trzymać w dużych pudłach z pokrywką, jeśli wybierzesz takie nieprzezroczyste, nikt nie dowie się, ile sztuk liczy Twoja kolekcja.

Źródło: http://centerdi.pl/

Na buty dostępne są specjalne plastikowe opakowania, które - ułożone jedno na drugim - pozwalają na zaoszczędzenie miejsce. Dodatkowo można podejrzeć, co tam się kryje w środku - znalezienie odpowiednich butów nie musi być problematyczne a pudełka mogą wyglądać estetycznie. Możesz też sama stworzyć takie pudełeczka, oklejając te po butach kolorowym papierem. Polecam zerknąć tutaj (jasno i przejrzyście).

A jak wyglądają Wasze sposoby na organizację? Też szalejcie za pojemnikami, zeszytami czy segregatorami i ogarnianiem czasu? Podzielcie się swoimi rozwiązaniami.