wtorek, 8 grudnia 2015

Klasyka gatunku, czyli kreatywna zabawa masą solną

Masa solna

Masa solna kojarzy mi się z pierwszymi prezentami, które robiliśmy dla siebie z mężem (wtedy jeszcze z chłopakiem). To takie małe podarunki, które nadal trzymam w pudle z pamiątkami - zawsze przywołują pozytywne uczucia i uśmiech na twarzy. Teraz staram się zarazić miłością do mąki moją córę - w kuchni, ale nie tylko. Dzisiaj "przepis" na masę solną - tanio, szybko i nietoksycznie. 


Jak zrobić masę solną?

  • 200 g mąki pszennej
  • 200 g soli (zwykłej, kuchennej)
  • 1/2 szklanki wody
Najpierw mieszamy dokładnie suche składniki, potem stopniowo dolewamy wodę i ugniatamy całość do momentu uzyskania gładkiej i plastycznej masy. 

I gotowe!

Biała czy w kolorze?

Masa solna jest doskonałym materiałem, z którego można wytworzyć piękne ozdoby, figurki lub po prostu pobawić się w ugniatanie, kiedy jesteśmy zestresowani.

Masę można zabarwić - sztucznymi barwnikami lub naturalnie, używają przypraw i produktów, które mamy akurat pod ręką: kakao, kawa (brązowy), sok z buraczków lub z winogron (różowy), kurkuma (żółty). Masę można zabarwić również na czerwono, wykorzystując paprykę mieloną, jednak do zabawy z dzieckiem niekoniecznie. 

Pamiętaj, że dodając sok, rozrzedzasz nieco konsystencję masy - dodaj trochę mąki, żeby znów była elastyczna.


Jak zrobić masę solną


Masa może pozostać biała - jej pomalowaniem zajmujemy się wtedy po wyschnięciu. W tym celu idealnie sprawdzają się farby, ale i długopisy żelowe - te idealne będą do cienkich szlaczków. Jeśli zależy Ci na mocnej barwie, możesz spokojnie użyć lakieru do paznokci - wtedy bawisz się już bez pomocy dziecka.

I co dalej?

Masa solna doskonale rozwija zdolności manualne dziecka, które może ją ugniatać, rolować czy rwać na drobniejsze kawałki. Z gotowego "materiału" można stworzyć zarówno płaskie obrazki, jak i figurki przestrzenne. Taka zabawa doskonale wpływa na wyobraźnię, przy czym pozwala na nieskrępowaną zabawę - masa solna nie brudzi a, dobrze wyrobiona, nie klei się do rączek czy do stołu. 

Z masy solnej można zrobić ozdoby, które będą zajmowały szczególne miejsce w pokoju Twojego smyka lub na Twojej półce z książkami, np. łatwa do wykonania róża. Z masy można przygotować ozdoby choinkowe, świąteczne lub na dowolną okazję. Jeśli szukasz inspiracji, spróbuj podejrzeć tutoriale na figurki z masy cukrowej - w sieci dostępnych jest wiele przykładów "krok po kroku".

Jeśli chcemy połączyć ze sobą dwa elementy, robimy to poprzez zwilżenie masy (trochę wody na palec i smarujemy nasze kawałki).

Uformowaną już masę, zgodnie z własnym życzeniem i wyobraźnią, należy wysuszyć.
  • Naturalnie - pozostawić do wyschnięcia - proces może potrwać kilka dni, w zależności od grubości wytworu.
  • Na kaloryferze - zostawić figurkę na noc lub dwie.
  • W piekarniku (jeśli użyłaś barwników, mogą stać się nieco wyblakłe po suszeniu) - suszyć przy otwartych drzwiczkach w temperaturze 70 stopni (30-60 minut).
Niewykorzystaną masę można przechowywać do tygodnia (mniej więcej). Wystarczy zawinąć masę w folię spożywczą, włożyć ją do szczelnego pudełka i następnie do lodówki. Oczywiście, o ile Wam coś zostanie.

Korzystacie z masy solnej?