czwartek, 28 stycznia 2016

Wzorkowy zawrót głowy: "Cuda wianki" Marianny OklejakO folklorze polskim mówi się niewiele, chociaż gdzieś czasem pojawi się jakaś informacja o kobietach, które robią koronki czy o modzie regionalnej. Ale to za mało! Na szczęście na rynku książki są takie perełki jak "Cuda wianki" - tu każda kartka aż ocieka folklorem!O folklorze polskim mówi się niewiele, chociaż gdzieś czasem pojawi się jakaś informacja o kobietach, które robią koronki czy o modzie regionalnej. Ale to za mało! Na szczęście na rynku książki są takie perełki jak "Cuda wianki" - tu każda kartka aż ocieka folklorem!Książkę wygrałam w konkursie u +Anna Sikorska i +EGMONT POLSKA . Na początku nie wiedziałam nawet, o co w niej chodzi, co to za wynalazek, bo jak można książkę po okładce, notabene przepięknej, ocenić?


Książka "Cuda wianki. Polski folklor dla młodszych i starszych" autorstwa Marianny Oklejak to artystyczny zbiór różnorodnych wzorków, godnych uwagi.
Jeśli folklor polski kojarzy się Wam jedynie ze starszymi paniami, które dziergają koronkowe stringi lub z zespołem Mazowsze, to zdecydowanie nadszedł czas na pogłębienie wiedzy o naszym kraju, o jego tym, co piękne a gdzieś nam w tym szalonym pędzie medialny umyka.

Na dzień dobry zaskakuje nas koń, ale nie byle jaki, bo wycięty w dość sztywnej stronie z niezwykłą pieczołowitością! Radość dziecka już i radosne oczekiwanie na zagłębienie się w lekturze wzrasta.
Co zaskakuje? Rodzic, nawet ten w świecie obeznany, uczy się, studiując zawijasy i motywy razem z dzieckiem. Książka, mimo swej obrazkowej formy, wymaga jednak skupienia. Nie powinno się "czytać" tego dzieła w pośpiechu, ale celebrować każdą stronę.
Rewelacyjną oprawę graficzną uzupełniono krótkimi wierszykami / przyśpiewkami, które mają dodatkowo nakierować czytelnika na regionalne zwyczaje.Książkę polecam. Przede wszystkim dlatego, że dotąd nie spotkałam się z takim cackiem, które zachwyciłoby, ale również zaskoczyło w równym stopniu córkę i rodzica.

Warto czasem sięgnąć po coś zupełnie innego, oderwanego od współczesności, komercji...