piątek, 1 kwietnia 2016

Moja biblioteczka: książki marca

Marzec za nami, więc czas na rozliczenie. Zapraszam zatem do mojej biblioteczki i na podsumowanie pierwszego kwartału 2016 roku, czyli czytanie w liczbach.W marcu przeczytałam 23 książki i o ile liczby mają jakieś znaczenie, to w sumie jest to całkiem niezły wynik. Jedne męczyłam dłużej, inne pochłonęłam szybko i bezproblemowo. Niektóre były, delikatnie mówiąc, rozczarowujące, ale dla równowagi kilka z nich pozytywnie mnie zaskoczyło. 
W telegraficznym skrócie opowiem Wam o każdej z tych książek, a po więcej odsyłam do recenzji na blogu (nadal je uzupełniam, chociaż w dalszym ciągu szybciej i chętniej czytam; pisanie może trochę poczekać). Zaczynamy!Biblioteczka - książki marca"Pokój" Emma Donoghue


Wydawnictwo Sonia Draga
Rok: 2010 (wyd. I)
Liczba stron: 404


Młoda kobieta zostaje porwana. Porywacz przetrzymuje ją w Pokoju. Brzmi nieco dramatycznie, jednak to nie koniec! Na świat przychodzi dziecko, z którym matka dzieli każdą chwilę, minutę i sekundę. To ona ona jest wyznacznikiem jego życia, bo chłopiec nie zna niczego poza przestrzenią, w której żyje na co dzień i nikogo oprócz swojej matki.


"Pokój" polecam z czystym sumieniem. To książka o matczynej sile, o miłości - tej bezkompromisowej, o problemach z wejściem w społeczeństwo. Więcej przeczytacie TUTAJ: Być czyimś światem i nie zwariować.
"Siedem kręgów" Dorota Bartyzel-Dukaczewska


Wydawnictwo: Novae Res
Rok: 2015
Liczba stron: 396Milewa jest hipochondryczką, która błądzi po gabinetach lekarskich. Mówi się, że nie wolno wywoływać wilka z lasu... U kobiety zostaje zdiagnozowane zwyrodnienie kręgosłupa, które grozi paraliżem. Czy wobec tego zmieni ona swoje życie?Więcej na temat "Siedmiu kręgów" przeczytacie TUTAJ: Wszystko czy nic?"Szepty dzieciństwa" Anna Sakowicz 


Wydawnictwo: Szara Godzina
Rok: 2015
Liczba stron: 302
Basia nie ma praktycznie niczego - klepie biedę, pracuje w supermarkecie za marne grosze, mieszka pod jednym dachem z ojcem alkoholikiem. Los to jednak taki przewrotny skurczybyk - wszystko może się zmienić w jednej chwili. Czy jednak mając wszystko, można nie mieć niczego? A może mając niewiele, można mieć naprawdę to, co najważniejsze?

Co w tej książce zachwyca? Przeczytacie TUTAJ: Czy warto mieć wszystko?


"Babidło" Agnieszka Jelonek-Lisowska


Wydawnictwo: Fundacja Literatury im. Henryka Berezy
Rok: 2015
Liczba stron: 42"Babidło" to jedna z tych książek, o których nie powiem Wam niczego konkretnego. Opisałabym tę książkę jako pełną ulotnych treści - już byłam bliska wczucia się w klimat, a jednak zawsze coś nie pozwalało mi się skupić i w pełni popłynąć z autorką. 

To krótki zbiorek opowiadań, do poczytania. Kilka ciekawych akcentów, ale ogólnie nie dla mnie. Może się skusicie? O książce na LC.
"Już czas" Jodi Picoult


Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Rok: 2014
Liczba stron: 512


Jodi połączyła cudowne, niezwykle poruszające obrazy z życia słoni z zaskakującą historią młodej dziewczyny, która poszukuje zaginionej matki. Policja już dawno zrezygnowała z poszukiwań, uznając, że kobieta po prostu odeszła i zaczęła gdzieś nowe życie lub została zamordowana - tu pewności nie ma. Córka podejmuje współpracę z detektywem, który prowadził sprawę jej matki, oraz z upadłym medium - nieco ekscentryczną kobietą, która straciła swój dar.
"Dziewczyny, które zabiły Chloe" Alex MarvoodWydawnictwo: Albatros
Rok: 2015
Liczba stron: 448


W książce mamy do czynienia ze zderzeniem czasu - przeszłości i opowieści o morderstwie oraz teraźniejszości, która uzmysławia nam, że tego, co się stało, nie sposób po prostu zakopać i zapomnieć. Czasem zbieg okoliczności potrafi wiele w życiu człowieka namieszać, a w tej książce takowych jest sporo. 
"Żarna niebios" Maja Lidia KossakowskaWydawnictwo: Fabryka Słów
Rok: 2008
Liczba stron: 509

Bóg opuścił Niebo, o czym wie jedynie garstka wybrańców. W związku z powyższym Świetliści zawiązują koalicję z przedstawicielami najniższych kręgów Piekła. 

Jeśli lubicie poczytać czasem fantastykę, to obok tego tytułu nie powinniście przechodzić obojętnie. "Żarna niebios" to angel fantasy w polskim wydaniu - to warto poznać.

Opowiadania są jedynie wstępem do całego cyklu Obrońców Królestwa, o którym napiszę Wam w najbliższym czasie. 

Więcej na temat "Żarn niebios" przeczytacie TUTAJ: Angel fantasy w polskim wydaniu.
"Szczygieł" Donna TarttWydawnictwo: Znak Literanova
Rok: 2015
Liczba stron: 844

Historia jest banalna... Trochę tajemnicza, często smutna, czasem radosna. To książka-droga, historia życia młodego chłopaka, który w zamachu traci matkę. Zanim jednak sam wydostanie się ze zrujnowanego muzeum, przywłaszcza sobie ulubiony obraz matki. Domyślamy się, że za kradzież dzieła sztuki Theo musi ponieść jakieś konsekwencje - najcenniejszy skarb sprowadza w końcu na niego niebezpieczeństwo.

"Ostatni brzeg" Nevil Shute


Wydawnictwo: Bellona
Rok: 2004
Liczba stron: 351"Ostatni brzeg" jest powieścią postapokalityczną, której akcja rozgrywa się na początku lat 60-tych zeszłego stulecia, w Australii. Dlaczego właśnie w tej, jakby nie było, nietypowej scenerii? Po wojnie nuklearnej jest to jedno z niewielu miejsc na planecie wolne od promieniotwórczego pyłu. Jest bezpiecznie, do czasu... Wizja zagłady wisi nad mieszkańcami tego malowniczego zakątka - są świadomi nadchodzącej z wiatrem katastrofy; każdy wie, kiedy mniej więcej nadejdzie jego czas - choroba dotknie, bez wyjątku. Tego nie da się uniknąć, nic już nie można zrobić. Na myślenie był czas wcześniej, zanim pierwsza bomba spadła na ziemię.Więcej na temat tej wyjątkowej książki przeczytacie TUTAJ: Nadzieja umiera ostatnia.

"Gej w wielkim mieście" Mikołaj Milcke

Wydawnictwo: Dobra Literatura
Rok: 2011
Liczba stron: 388


Młody chłopak wyjeżdża na studia. Wyrywa się z małej mieściny, gdzie mieszka z rodzicami i młodszym bratem do wielkiego miasta, będzie studiował w Warszawie, świat stoi przed nim otworem. Już na początku poznajemy jego delikatne wnętrze - łzy ciekną, kiedy wsiada do autobusu, strach ściska, kiedy wysiada na warszawskim dworcu, przerażenie sięga szczytu, kiedy ma dotrzeć do wynajmowanego mieszkania. Oczywiście w międzyczasie podczytuje "Dziennik Bridget Jones", bo to przecież taka lekka i bogata w uczucia lektura... 

Wyprowadzka do dużego miasta to jego szansa na lepsze, bogatsze życie. Chociaż jest gejem, nigdy jeszcze nie współżył - i tu mamy to zachwalane "poza stereotypem", bo nasz bohater nie puszcza się na prawo i lewo, ale żeby jakoś z rozwagą dobierał partnerów? Absolutnie nie! Wścieka się na faceta, który okłamuje go w raczej banalnej sprawie, ale pędzi do innego (poznanego w sieci) z wywalonym jęzorem i chociaż ten jest przyczajoną gnidą, wybacza mu tak wiele...

Więcej na temat tej książki - moich wielkich oczekiwań i równie wielkiego rozczarowania - przeczytacie TUTAJ: Stereotypowo?
"Kolekcjoner oczu" Sebastian Fitzek


Wydawnictwo:  G+J
Rok: 2011
Liczba stron: 438

Poprawny thriller, który warto poczytać do poduszki. Wciągający, z ciekawym motywem, bo chyba tak można nazwać wydłubywanie oka, zabijanie matek i duszenie dzieci. Tak mi się wydaje. Morderca porywa dzieci, dając ojcom 45 godzin na ich odnalezienie. Główny bohater - były policjant, który obecnie pracuje jako reporter, jest podejrzany o te zbrodnie - sam nie jest do końca pewien swojej niewinności.

"W krainie kolibrów" Sofia Caspari
Wydawnictwo: Otwarte
Rok: 2015
Liczba stron: 632Anna - młoda mężatka - samotnie wsiada na pokład statku, który ma ją zabrać w podróż do Buenos Aires, gdzie oczekują jej mąż oraz rodzeństwo i rodzice. Rodzina Anny wyruszyła na ten, nie do końca odkryty jeszcze, ląd w poszukiwaniu stałości i lepszego życia. Wiedzeni obietnicą otrzymania własnej ziemi i wizją prowadzenia rolniczego, ale spokojnego życia, decydują się na opuszczenie Niemiec i wyprawę w nieznane. A że środków było niewiele, toteż na bilet dla Anny już nie wystarczyło. Ale! To kobieta silna, zdyscyplinowana i zaradna, więc daje sobie sobie radę.Kobieta groszem nie śmierdzi, więc podróż nie należy do wyjątkowo przyjemnych - warunki są kiepskie, ale znośne. Z czasem jednak i to ulega zmianie. Anna poznaje przystojnego Juliusa, który ratuje jej życie, oraz Viktorię - pozornie beztroską i bogatą dziewczynę, z którą od razu odnajduje wspólny język. Dzieli je praktycznie wszystko...


Po więcej zapraszam TUTAJ: Bezpieczna przystań?

"Wielki Nieobecny" Kem Frydrych
Wydawnictwo: Self Publishing
Rok: 2015
Liczba stron: 500

Karl - młody sportowiec, który został zraniony (w przenośni i dosłownie) oddaje się zabawie - spotyka z dziewczynami, które tak naprawdę nie dają mu szczęścia i nie potrafią ukoić jego zbolałej duszy. W pewnym momencie zaczyna rozumieć, że nie tędy droga, ale nie do końca potrafi się odnaleźć - chce działać, ale potrzebuje drogowskazu. Dostaje szansę.

Na ten drogowskaz trafia niespodziewanie i choć z początku uznaje spotkanie z Rudzielcem - nieco szaloną i niezdarną dziewczyną - za kpinę, z czasem stają się sobie niezwykle bliscy, rozumieją się bez słów. Łączą ich podobne doświadczenia i poczucie humoru. Żyją na zasadzie symbiozy: Natalie naucza, Karl się uczy i odwrotnie. Oboje próbują zwalczyć swoje demony, których pokonanie wymaga wyjście z bezpiecznego kokonu i zajrzenie w duszę - to bywa niezwykle bolesne (dosłownie). 

O "Wielkim Nieobecnym" i wychodzeniu z szuflady przeczytacie TUTAJ.
"Panika" Lauren Oliver


Wydawnictwo: Otwarte
Rok: 2016
Liczba stron: 360


Jeśli zastanawiacie się czasem nad tym, ile jest warte ludzkie życie, "Panika" przybywa z odpowiedzią: tylko lub aż sześćdziesiąt siedem tysięcy dolarów. Co trzeba zrobić, że zdobyć te pieniądze? Mnóstwo różnych głupot - niebezpiecznych i bezsensownych, ale o tym więcej TUTAJ: Walka z lękiem.
"Dotrzymana obietnica" Jill Anderson

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Rok: 2016
Liczba stron: 426


On - młody, bo czterdziestoletni, przygwożdżony do łóżka, tracący chęć do życia, które ulatuje z niego wraz z każdym oddechem.

Ona - żona mężczyzny, która każdego dnia jest świadkiem postępującej u niego niedołężności.

Oni - zakochani, wierni, pełni wzajemnego zrozumienia.

Choroba - nieuleczalna, postępująca, trawiąca ciało - kawałeczek po kawałeczku - zdiagnozowana w końcu jako zapalenie mózgowo-rdzeniowe wespół z zespołem ustawicznego zmęczenia.

A nieco więcej TUTAJ: Zgoda na samobójstwo.


"Mężczyźni bez kobiet" Haruki Murakami


Wydawnictwo: Muza
Rok: 2015
Liczba stron: 320

Jeśli cenicie Murakamiego, ten zbiór opowiadań na pewno Was nie zawiedzie. 

Autor raczy nas sześcioma krótkimi historiami, które łączy jedno - mężczyźni bez kobiet. Samotni od zawsze lub od jakiegoś czasu. Prowadzący rozmowy na temat płci przeciwnej i dochodzący nawet do jakiś wniosków. Trochę seksu i sporo uczuć, z porządną dawką poważnych, ważnych i mniej istotnych rozważań.
"Pan Wilk i tajemnice tajemnic" Jarosław Wilk

Wydawnictwo: Pro-wizja

Rok: 2015

Liczba stron: 301Wilk przeżywa kolejne miłosne uniesienia, poznaje nowe kobiety, chociaż widać tu transformację - bohater "dorasta" do życia bez Niej (pamiętacie bezimienną, od której wszystko się zaczęło, z "Pana Wilka i kobiet"?). Może już czas na miłość z prawdziwego zdarzenia? Może w końcu ten Wilk-poszukiwacz zdecyduje się na wielki krok i zaufa, rzucając się w wir uczuć i emocji? Na pewno spróbuje, ale z jakim skutkiem, tego dowiecie się po lekturze. Powiem jedynie, że będzie się działo.A o tym wszystkim przeczytacie TUTAJ: Nowy wymiar Wilka."Skradziona" Clara Sanchez
Wydawnictwo: Znak Literanova
Rok: 2014
Liczba stron: 480


Książka inspirowana prawdziwymi historiami dzieci porwanych i sprzedanych do adopcji.

Weronika odkrywa zdjęcie tajemniczej Laury - znajduje je w teczce, którą rodzice zawsze ukrywają na szafie. Kim jest ta niezwykła postać, jakie ma znaczenie dla całej rodziny? Czy na pewno dziewczynka jest w stanie zmierzyć się z rodzinną tajemnicą? Czy rodzice są gotowi na to, żeby poznać prawdę o swoim uprowadzonym, a może zamordowanym dziecku?

O tej książce napiszę Wam więcej w najbliższym czasie, bo zdaję sobie sprawę z lakoniczności tego opisu, który tak naprawdę niewiele Wam pewnie mówi. Cierpliwości!
"Uwikłani. Pokusa" Laurelin Paige

Wydawnictwo Kobiece
Rok: 2015
Liczba stron: 360

Młoda, piękna i inteligentna dziewczyna dostaje niecodzienną propozycję pracy od młodego, bogatego i przystojnego właściciela lokalu. Zgadza się na jego warunki, bo wiadomo, że długi same się nie zapłacą. A co im z tego wszystkiego wyjdzie? Coś na pewno.

Dużo seksu, muszelek, furtek i tego typu spraw; jednym słowem: erotyk. Więcej przeczytacie Erotyka dla kobietCykl "Dotyk Julii" Tahereh Mafi

Tom: 1
Wydawnictwo: Moondrive
Rok: 2012
Liczba stron: 336

Tom: 2
Wydawnictwo: Otwarte
Rok: 2013
Liczba stron: 437

Tom: 2.5
Wydawnictwo: Otwarte
Rok: 2014
Liczba stron: 360

Tom: 3
Wydawnictwo: Otwarte
Rok: 2014
Liczba stron: 384


Julia ma 17 lat i wielki problem - jej dotyk zabija. Porzucona przez rodziców, zamknięta w szpitalu psychiatrycznym, zadręcza się, bo zabiła. Przypadkiem, ale jednak. Wszystko się zmienia, kiedy do jej celi dokwaterowany został inny więzień - Adam, jedyny (prawie) człowiek na świecie, który może dotknąć tej śmiercionośnej dziewczyny. 


Wielu ludzi ma wobec Julii wiele planów - może być bronią, więc należy ją wyciągnąć z celi i wykorzystać jej zdolności. I tu poznajemy Aarona. Więcej o tych książkach powiem Wam już wkrótce, bo to ciekawa młodzieżówka, której się nie czyta - ją się po prostu pochłania. 
Podsumowanie kwartałuMiesiąc
Przeczytane książki w sztukach
Liczba stron
21
7817
20
6462
Marzec
23
9530
I kwartał
Podliczenie
6423809

Jak to mówią przyjaciele: MASZYNA DO CZYTANIA! Chociaż znam ludzi, którzy czytają więcej ode mnie, naprawdę! Teraz szybkie wyjaśnienie: poza czytaniem mam życie osobiste i inne zajęcia (czytam nocami, rzadko w ciągu dnia). Poza ilością, a czytam szybko, ważniejsza jest dla mnie jakość, chociaż wiadomo, że czasem trafi się jakieś zgniłe jajo... Bardzo rzadko nie doczytuję książek do końca, stąd trochę więcej tych jajek, ale o takich treściach też przecież należy pisać - w końcu nie wszystkie zachwycają.

Jeśli robiliście podsumowanie marca, wrzućcie mi linka - chętnie zobaczę, co czytaliście.

Mam też pytanie: czy taka forma - skrócona - może być? A może wolicie poprzednią? Nieco bardziej opisową, z większą ilością fragmentów?

I ostatnie już pytanie, co Was zaciekawiło, a czego na pewno nie przeczytacie? 

4 kwietnia zaczynamy konkurs, więc jedna z tych książek może być Wasza.

Jeśli dotarliście do końca, brawa i buziaki dla Was!