piątek, 12 sierpnia 2016

Book Tour Polska


Jesteś zwolennikiem wędrujących książek? 
A może jeszcze nie wiesz, że jesteś?

Jakiś czas temu narodził się w mojej głowie pewien pomysł, który w końcu wcieliłam w życie, do czego przyczyniło się wiele rozmów przeprowadzonych z blogerami i czytelnikami w ostatnim czasie. Mam szczerą nadzieję, że się przyjmie, ale wszystko – jak to mówią – wyjdzie w praniu. Zacznijmy jednak od początku, czyli od przedmiotu mojego (liczę na to, że również Waszego) zainteresowania.


Co to jest Book Tour?

Z pewnością nazwa Book Tour już wielokrotnie obiła się wam o uszy, jednak wiem, że nie wszyscy są zaznajomieni z tą akcją. O ile jeszcze blogerzy książkowi mają na ten temat dość szerokie pojęcie, o tyle pozostali, którym również zdarza się pisać o książkach – już nieco mgliste. Nie pomijajmy również czytelników – osób, które bloga nie posiadają, ale czytają zachłannie, a może i jakieś konto na LC czy BookHunterze posiadają. Czytelnicy często nie mają pojęcia o możliwości wzięcia udziału w takiej akcji, bo po prostu nigdy o niej nie słyszeli, co jest zrozumiałe – nie każdy właściciel bloga organizuje Book Tour, więc nie każdy czytelnik mógł się zorientować w temacie. Przejdźmy jednak do sedna...


Definicja
Book Tour to ciekawa forma promocji czytelnictwa – znana również jako wędrująca książka – organizowana przeważnie przez blogera (na blogu lub Facebooku), często z udziałem autora albo wydawnictwa. Książka
W trasę wyruszają książki przeróżne: polskie i zagraniczne, romanse i fantastyka, nowości i historie już nieco leciwe. To, jaka książka rozpocznie swoją podróż, zależy od sponsora: 
  • Blogera, który wybiera książkę ze swojej osobistej biblioteczki i puszcza ją w świat, z różnych powodów, ale do najczęstszych należy chęć podzielenia się historią.
  • Autora, który we współpracy z blogerem śledzi przebieg wędrówki. Autor "poświęca" swój egzemplarz, który finalnie trafia z powrotem w jego ręce.
  • Wydawnictwo – zdarza się, że sponsorem książki jest wydawnictwo, które (często, choć nie jest to zasadą) wysyła recenzentom biorącym udział w akcji egzemplarz na własność.  


Wędrówka
Książka przesyłana przez za pośrednictwem poczty (koniecznie listem poleconym) od blogera do blogera lub od czytelnika do czytelnika. Wysyłka listem poleconym jest konieczna – umożliwia śledzenie paczki, co znacznie ułatwia organizację akcji oraz zmniejsza ryzyko "zapodziania się" przesyłki. Book Tour w dużej mierze opiera się na uczciwości, ale wiadomo – wszystko się może zdarzyć. Książkę po przeczytaniu pakujemy w kopertę i po otrzymaniu od organizatora adresu kolejnego uczestnika zabawy, wysyłamy dalej.


Czas
Przeważnie na przeczytanie oraz zrecenzowanie książki na blogu/profilu na portalu literackim dostajemy tydzień, chociaż zdarza się, że możemy się cieszyć książką przez dwa tygodnie.


Uczestnicy
Book Tour skierowany jest głównie do blogerów, którzy na co dzień zajmują się pisaniem o książkach, jednak nie tylko, ponieważ w zabawie może wziąć udział bloger, który o książkach pisze okazjonalnie, a także vlogerzy książkowi (jak ich się pięknie nazywa – booktuberzy). Rzadziej, ale jednak!, wędrująca książka ma szansę trafić do osób, które bloga nie posiadają, jednak wymaga się od nich, aby umieściły recenzję na portalu, na swoim fp (jeśli jest prowadzony bez bloga) lub o napisanie bezpośrednio do autora. Uczestnicy wybierani są przeważnie przez blogera – decyduje kolejność zgłoszeń, ilość wolnych miejsc lub po prostu widzimisię organizatora.


Poza czytaniem
W większości przypadków akcja zorientowana jest na aktywne czytanie, które polega na zaznaczaniu, zakreślaniu i komentowaniu wybranych fragmentów książki. Możemy wskazać to, co się nam podobało, ale też wyrazić swoje rozczarowanie. Można wyżyć się na literówkach, stylistyce czy – o zgrozo – ortografii. Poza tym możliwość kreślenia po otrzymanym egzemplarzu możemy potraktować jako naszą rozmowę z autorem – podroczyć się, pochwalić czy zganić, wskazać słabe i mocne strony albo po prostu odnieść się do konkretnych sytuacji, miejsc czy bohaterów. Dodatkowo osoby, które otrzymują książkę jako kolejne, mają możliwość odnoszenia się do wypowiedzi poprzedników – mogą dorzucić swoje trzy grosze do czyichś przemyśleń.


Wzajemna promocja


Wydaje mi się, że rozumiecie już ideę wędrującej książki, jednak zwrócę jeszcze uwagę na zalety tego typu akcji. 

Do oczywistych należy możliwość przeczytania książki, za którą nie trzeba płacić (jedyna opłata to koszt wysyłki). Book Tour często umożliwia przeczytanie nowości, która dopiero pojawiła się na rynku wydawniczym, ale też otrzymania własnego egzemplarza (nie jest to zasadą).

Poszukiwacze pereł z pewnością znajdą coś dla siebie. Często zdarza się tak, że z niektórymi autorami jest nam nie po drodze – tak bardzo, że nawet ich nazwisko nie obiło nam się o uszy – bywa. Biorąc udział w takich akcjach, poszerzacie swoje horyzonty – poznajecie nowe, które często zagrzewa miejsce w Waszym czytelniczym serduchu na długooo...

Book Tour to zabawa – możliwość kolorowania, bazgrania, zaznaczania. Można się artystycznie wyżyć albo nawet napisać swoje własne zakończenie ;) 

Wiecie, że można zrobić komuś dobrze? Autorowi, poza notatkami na marginesie, można podarować coś więcej – jakaś niewielką pamiątkę (list, widokówkę, swoją zakładkę). Innemu uczestnikowi możemy wysłać niewielki upominek (ostatnio brałam udział w Em Tour, gdzie był to warunek – ryjek się cieszy, wierzcie mi).

Book Tour to jednak przede wszystkim wzajemna promocja na większą skalę. Linkujemy do organizatora, jeśli mamy ochotę do poprzedniego czytającego, do wydawnictwa i przede wszystkim do autora. Co dostajemy w zamian? Udostępnianie naszej recenzji przez organizatora, autora lub wydawnictwo. Warto jednak w tym miejscu zaznaczyć, że my powinniśmy czuć się w obowiązku, licząc na życzliwość pozostałych. Pocieszę Was jednak i mam nadzieję, że zachęcę – to częste zjawisko :)  Mordka się cieszy, kiedy Wasz wpis idzie – podobnie jak książka – dalej.

Częstym zjawiskiem jest również przesyłanie uczestnikom swoich zakładek – każdy może dorzucić swój pliczek – pozostali z pewnością chętnie się poczęstują. To miły gest w stronę pozostałych recenzentów, ale i reklama bloga.

Przyjęło się również zaznaczenie swojej obecności w książce na wytypowanej stronie (np. tytułowej) lub na okładce powstaje lista uczestników. Wiemy, kto czytał przed nami, mamy możliwość poznania nowych blogów i – nawet jeśli wzdrygamy się na myśl o mazaniu po książce – zostawienia namiarów na siebie.


Akcja Book Tour Polska

Kilka wędrujących książek trafiło już w moje łapki, kolejnych wypatruję z nieskrywaną ciekawością. Niemal codziennie przeglądam strony w poszukiwaniu tego typu akcji, które są wielkim, ale bardzo przyjemnym wyzwaniem. Często na takowe trafiam – z większości rezygnuję, do innych się kwalifikuję, ale w wielu biorę udział. Każda książka to interesująca przygoda, a rozrywanie koperty, w której jest wielka niewiadoma – poza książką, oczywiście – dostarcza olbrzymiej radochy!

Ostatnio sporo osób pisało do mnie w sprawie wędrujących książek – co prawda sama nie zorganizowałam jeszcze żadnej akcji, ale chętnie dzielę się moimi odczuciami na FB czy Instagramie (pamiętajcie, promocja!), co tylko utwierdziło mnie w przekonaniu, że przyda się takie miejsce, w którym pojawią się informacje o bieżących akcjach. Często zdarzało mi się, że upatrzyłam sobie jakąś wędrującą książkę, ale w natłoku spraw przegapiłam termin zgłoszenia... 

W związku z licznymi zapytaniami o Book Tour (dziękuję Wam za wszystkie rozmowy!), postanowiłam stworzyć takie miejsce, które będzie poświęcone tylko i wyłącznie wędrującym książkom. Jednak w kupie siła, więc mam szczerą nadzieję, że dacie się wciągnąć i wspólnie stworzymy booktourowy zakątek.

Jeśli organizujesz Book Tour, poszukujesz lub trafisz przypadkiem na taką akcję – zgłoś ją na facebookowym profilu, który powstał specjalnie w tym celu. A może jesteś autorem i pragniesz wypuścić swój egzemplarz w Polskę?

Book Tour Polska *klik*

Będzie mi bardzo miło, jeśli polubicie, polecicie, udostępnicie. Z serduchem na dłoni liczę na Wasze zaangażowanie i czekam na Wasze propozycje – może czegoś nie zaznaczyłam, a przydałoby się? Zróbmy to razem, z miłości do książek :)


Wędrujące książki, które trafiły w moje łapki:


Podcięte korzenie


Absurdalne Prawo Obyczajowe


Nigdy, przenigdy
W winie prawda


Plan ucieczki


Księżniczka, Chłoptaś i Jeszcze-Nie-Eksmąż

Po prostu Pax

O wędrujących winach
Patrzę na ciebie i widzę ciebie


Przypadkowy Book Tour

Czy jesteś gotów na wyzwolenie?

Bez zbędnego wąchania tyłka


Bierzecie udział w takich zabawach? Jaki macie do nich stosunek? Organizowaliście już Book Tour?