piątek, 13 stycznia 2017

O miłości do bliskości


Są takie projekty, nad którymi warto się pochylić, z miłości do bliskości
Książeczka .Cynio. autorstwa Dominiki Naborowskiej to opowieść subtelna, nienachalna, ale o ważnej sprawie. Nie jest to propozycja dla każdego (zdaję sobie z tego sprawę), ale dla wybranych - dla kobiet, które noszą pod sercem nowe życie, dla młodych mam, które karmią piersią, ale też dla maluchów, czyli głównych zainteresowanych "tematem".

Jestem mamą od pięciu lat. Nie będę Was jednak przekonywać o tym, że karmienie piersią przynosi dziecku szereg korzyści, nie będę pisać o aspekcie zdrowotnym czy o wpływie mleka na odporność malucha. Nadal się na tym znam, chociaż w swoim czasie przeczytałam mnóstwo publikacji (tony!), poradników, informatorów i wykazów, które rozkładały mleko na części pierwsze. Wiem jednak - znam to z autopsji - jak ważne dla małego człowieczka i jego matki jest poczucie bliskości. Wiem, jak wzruszające potrafią być chwile spędzone tylko we dwoje, kiedy cały świat przestaje mieć znaczenie, a liczy się tylko ciepło, dotyk i poczucie bezpieczeństwa. Z sentymentem wspominam momenty, które udało mi się wyrwać z codzienności.

.CYNIO. mówi tylko i aż o emocjonalnych potrzebach niemowląt i małych dzieci i o tym, kiedy karmienie piersią i bliskość matki pomaga im poznać nowy świat i zmierzyć się z wyzwaniami codzienności.

Kibicuję temu projektowi całym serduchem, ponieważ o ważnych sprawach warto mówić lub - jak w przypadku tej opowieści - po prostu posłuchać, oddając głos dziecku. .Cynio. napisany jest z perspektywy malucha - to taka magia, która nie wymaga użycia miliona słów. Prosty, jasny przekaz wsparty minimalistycznymi grafikami trafia w sedno.

Grafika: Dominika Naborowska


Książka ukaże się pod patronatem Matki Puchatki, więc liczę na Was. A tak już całkiem serio... wydaje mi się, że to potrzebna publikacja, która poprawi humor niejednej mamie i da jej moc wtedy, kiedy zabraknie siły. Jestem przekonana o tym, że niejeden maluch zapiszczy z radości, kiedy wspólnie z mamą zasiądzie do lektury. I wiem, że ta niepozorna książeczka zajmie ważne miejsce wśród poważnych poradników, ale inaczej - poruszy inne sfery, zwróci uwagę na ważny aspekt, o którym warto mówić - na bliskość.

Projekt .CYNIO.


Książeczka czeka na wydanie - przyjemna oprawa graficzna, starannie dobrane treści i porządny plan działania już są. Brakuje jedynie środków... Wkrótce na portalu Polak Potrafi ruszy zbiórka, w której możecie wziąć udział - tu każda złotówka ma znaczenie, ale im więcej tych złotówek, tym więcej atrakcji. Poza drukowym .Cyniem. czeka na Was prawdziwe zatrzęsienie gadżetów i... a sprawdźcie sami. 

Liczę na to, że wiele zdziałamy, bo to taka publikacja, którą warto podarować przyszłej mamie, ale też przytulić do piersi w domowym zaciszu. Autorka ma wielkie plany - chce wyjść z tą subtelną opowieścią do mam i dzieciaczków, ale zaznacza też książeczkowe wsparcie dla organizacji promujących karmienie piersią. 

Zachęcam Was serdecznie do zapoznania się z projektem CYNIO oraz podzielenia się informacją z zainteresowanymi :) 

Wszystkie informacje znajdziecie tutaj:

Projekt na PolakPotrafi.pl - konkretny plan działania, nagrody (kuszące!), sumy, cele i możliwość podejrzenia publikacji.
Cynio na FB - informacje na bieżąco.
Cynio - strona Dominiki

Rozgośćcie się koniecznie.