piątek, 17 lutego 2017

Warto przytulić "Dlaczego?"


Dlaczego muszę myć zęby? Co znajduje się za wielkimi drzwiami? Jak pszczoły robią miód? Skąd się bierze szkło? Czym jest cień? Gdzie po deszczu chowają się kałuże?
Każdy rodzic, prędzej czy później, będzie musiał zmierzyć się z tym, co nieuniknione... z fazą "dlaczego?". Przychodzi taki moment, a raczej ciągnący się niemal w nieskończoność okres, kiedy to dziecko pyta, a opiekun pręży się, dwoi i troi, by jakimś cudem wykombinować odpowiedź na odwieczne, wybrzmiewające od rana do wieczora (i w międzyczasie) pytanie "dlaczego?". "Dlaczego?" dopada nas niespodziewanie i w najmniej odpowiednim momencie, a potrafi zwalić z nóg jak żadne inne pytanie - szczególnie "dlaczego?" występujące parami, rzędami, całymi szeregami! Zmierzyliście się już z tym? Jeśli jeszcze nie mieliście okazji, a macie dzieci, to spodziewajcie się nieuniknionego "dlaczego?". 

Pytania zadawane przez maluchy, które interesują się dosłownie wszystkim i w każdej możliwej sytuacji, bywają różne. Z jednymi poradzimy sobie z palcem w nosie, ale inne... To dopiero jest wyzwanie! Na szczęście rodzic nie jest osamotniony w tej swojej walce, a na pomoc przychodzą mu (poza internetem) książki. 
Wiele takich publikacji już przerobiłyśmy. Był taki czas, kiedy książki zawierające odpowiedzi na przeróżne "dlaczego?" zajmowały znaczną część naszej biblioteczki, ale tak przyjemnie wydanej książeczki, to jeszcze u nas nie było! Catherine Ripley w książce Dlaczego? Księga najlepszych pytań i odpowiedzi na temat nauki, przyrody i świata zebrała pytania nadesłane przez małych czytelników i udzieliła na nie konkretnych odpowiedzi. To lubię!

Książka podzielona została na sześć rozdziałów. Zebrane tematycznie pytania krążą wokół tego, co bliskie każdemu dziecku: łazienki i higieny, zakupów, nocy, podwórka, kuchni oraz zwierzaków. Ponad 70 pytań i tyle samo odpowiedzi oraz dodatkowe ciekawostki, które umieszczone zostały na końcu każdego działu, to nie lada gratka dla małych odkrywców i, co przyznaję z radością, pouczająca przygoda dla rodzica.
Pytania są interesujące: od tych typowych, dotyczących np. niebieskiego nieba; po jarkę, galaretkę czy miękkość króliczego futerka. Odpowiedzi są proste, podane w sposób jasny, przystępny i niekombinowany - książka, potocznie mówiąc, nie jest przegadana. Nie ma tu owijania w bawełnę, jest za to lakonicznie, konkretnie, na temat. Niektóre zagadnienia nie należą do najłatwiejszych, jednak dopasowane do małego czytelnika słownictwo, doskonale sprawdza się w praktyce, ułatwiając zrozumienie każdego z zagadnień. Dodatkowo - co ważne - odpowiedzi podane są w formie bezpośredniego zwrotu do dziecka, a to (i język, i atrakcyjne treści) gwarantuje wartością - ciekawą, a przy tym zrozumiałą - wędrówkę w świat przyrody i nauki.


Duża, wyraźna, czarna (bardziej niż na zdjęciu) czcionka ułatwia czytanie


Warto również zwrócić uwagę na ilustracje - to piękne, barwne wydanie. Każde pytanie zostało odpowiednio zobrazowane. Ilustracje są kolorowe, dynamiczne i przyjemne dla oka, a to ważne, bo poza dobrą treścią dziecko ma możliwość obcowania z adekwatnym do niej obrazem, co sprzyja zapamiętywaniu.


Dynamiczne, kolorowe, przyjemne dla oka ilustracje

Twarda oprawa, śliskie, grube strony, szyta! Wytrzymała sztuka :)

Dlaczego? Księga najlepszych pytań i odpowiedzi na temat nauki, przyrody i świata to wspaniała propozycja nie tylko dla zrozpaczonych rodziców, którzy chcą odwrócić uwagę dziecka od zadawania pytań, i nie tylko dla najmłodszych, którzy chcą uzyskać odpowiedzi, ale też dla tych dzieci, które są po prostu ciekawe świata i chętnie dowiadują się czegoś nowego. Książeczka przeznaczona jest dla czytelników od 4. roku życia, ale szczerze? Żałuję, że nie miałam jej pod ręką wcześniej, kiedy moja córa weszła w fazę "dlaczego?".


Spory format :) 20.9 x 20.6 cm


Przytulona, pokochana, z etykietą "do tej wracamy na pewno". Polecam Wam tę publikację z czystym sumieniem, bo to świetne połączenie zabawy z nauką, a przy tym niezwykle urokliwe wydanie.  

Za książeczkę dziękujemy Wydawnictwu