środa, 15 listopada 2017

Dzieci to potrafią: "Ukryte światy"


25 opowiadań
nagrodzonych
w ogólnopolskim konkursie literackim
dla uczniów szkół podstawowych.
Popisz się talentem 2017


Ukryte światy to zbór opowiadań napisanych przez uczniów szkół podstawowych w ramach ogólnopolskiego konkursu "Popisz się talentem". Książka stworzona przez dzieci dla dzieci, przy lekturze której doskonale bawią się również dorośli. Wiecie, to takie wspaniałe uczucie, kiedy mamy dowód na to, że dzieciaki chcą czegoś więcej i starają się o to walczyć. To 25 dowodów – kompletnie różnych, wyjątkowych – które pozwalają nam sądzić, że w uczniach klas 1-6 drzemie ogromny potencjał, a żeby go wydobyć, trzeba jedynie dać dzieciom szansę – niby tak niewiele, a jednak aż tyle.

Na konkurs nadesłano blisko 5000 opowiadań. Wyobrażacie sobie, by z tylu historii wybrać jedynie 25 sztuk? Ja zapewne nie ogarnęłabym tematu - domyślam się, że wybór był szalenie trudny – ale są tacy (i chwała im za to), którzy temat ogarnęli, m.in. Małgorzata Węgrzecka (redaktor naczelna "Świerszczyka"). Cała zabawa polegała na tym, by do kilku podanych zdań dopisać dalszy ciąg opowieści. Rafał Witek zaproponował trzy klimatyczne wstępy, a dzieci zrobiły swoje! Podejmując wyzwanie, pisały opowieści o Natalce, która pierwszy raz powraca sama do domu, o nowo powstałym biurze detektywistycznym oraz – co mnie i córce przypadło najbardziej do gustu – o starszej pani, która opiekowała się kotami. 

Historie są przeróżne, niepowtarzalne i nieprzewidywalne! Znalazły się tu migawki z naszej codzienności, ale również opowieści niezwykle magiczne i totalnie zaskakujące. Wśród bajek będą takie, które wywołają uśmiech, wciągną w wir przygody, ale też wzruszą i zmuszą do refleksji. Będzie "na poważnie", "na wesoło", pojawią się wspomnienia, nagłe zwroty akcji, zaskakujące zakończenia; obrazy barwne, ciekawe, intrygujące. Dzieci udowodniły, że z jednego punktu (narzuconego początku opowieści) można dotrzeć w nieograniczoną (lub ograniczoną jedynie przez wyobraźnię) liczbę światów, można wyruszyć z jednego miejsca i podążać w każdym kierunku!

Książka została bardzo porządnie i elegancko wydana: wydawnictwo Nowa Era postawiło na twardą oprawę, treść została ubarwiona pięknymi ilustracjami autorstwa Aleksandry Szpunar, teksty są podzielone wg kategorii, a profesjonalna ich redakcja sprawia, że dają się czytać z przyjemnością – jeden po drugim, bezustannie!

W mojej szkole ruszyła akcja promocji czytelnictwa wśród najmłodszych – starsi uczniowie czytają maluchom. "Czytanie na dywanie" potrafi zdziałać cuda – dawano już nie widziałam wychowanków tak zaangażowanych w słuchanie! Dzieci wysłuchały bajki pt. Trzy Dary Smoka (Emilia Książek, kl. 2), by potem zabrać nas w swoje ukryte  światy, pięknie ilustrując treść. 

W domu też czytamy, wielokrotnie wracamy do ulubionych historii (przede wszystkim tych z kotami w roli głównej), córka opowiada je swoimi słowami, tata słucha z uwagą, powstają ilustracje, w małej główce już rodzą się pomysł na dalszy ciąg... Może kiedyś Ewcia też popisze się talentem? :)

Serdecznie zachęcam Was do zakupu tego tytułu, ponieważ – poza tym, że to potężna skarbnica dobrych bajek – cały dochód ze sprzedaży zostanie przeznaczony na cele charytatywne. Jakie? Wydawnictwo postawiło kontynuować tę wspaniałą akcję poszukiwania talentów - wydobywania z dzieci tego, co wspaniałe – zatem pieniądze zostaną wykorzystane właśnie w tym celu. Warto wspierać, udowadniać, że dzieci to potrafią! 

Tu kupisz książkę