środa, 4 kwietnia 2018

"Popisz się talentem 2018" – misja z fantazją!Dziś rusza druga edycja "Popisz się talentem" – niesamowita inicjatywa wydawnictwa Nawa Era!


W zeszłym roku miałam przyjemność przeczytać razem z córką Ukryte światy. Popisz się talentem 2017. Książeczka zrobiła na nas ogromnie pozytywne wrażenie – to niezwykła lektura, bowiem wszystkie opowiadania, które złożyły się na publikację, są efektem dziecięcego działania, chęci i wyobraźni. Uczniowie szkół podstawowych udowodnili, że mają talent, fantazjowanie nie jest im obce, a i warsztat ich pracy – jak na dzieciaczki, oczywiście – jest na wysokim poziomie.

Przyznaję, że ominął mnie sam konkurs – jak do tego doszło? – ale zapoznając się efektem, uznałam, że to w sumie najlepszy sposób na rozpisanie i zachęcenie do działania młodych pisarzy. Zapewne wielu z nich nie spodziewało się takiego obrotu sprawy, ale jestem przekonana, że uczcie, które im towarzyszyło, gdy dowiedzieli się, że ich tekst zostanie opublikowany w książce, musiało być nieziemskie, niepojęte! I właśnie dlatego chcę Was dziś zachęcić do przyjrzenia się bliżej tej wspaniałej akcji, bo przecież to my – rodzice, nauczyciele – jesteśmy tym motorkiem napędowym, który ma znaczący wpływ na działanie dzieci: musimy dać im znać, że istnieje taka możliwość i zachęcić do spróbowania swoich sił. Bez nas to nie zadziała, więc po prostu zacznijmy, a resztą zajmą się nasi Milusińscy.

W tej edycji dzieci mają ogromne pole do popisu dla wyobraźni, ponieważ zadanie konkursowe prezentuje się następująco:


Zamknijcie oczy i wyobraźcie sobie, że do Waszej klasy przychodzi dwoje nowych uczniów. To TAJEMNICZE RODZEŃSTWO – Ela i Wojtek. Ela jest przebojowa i zadziorna, Wojtek – rozmarzony i spokojny. Ela ma ciemne włosy i mnóstwo uroczych piegów, Wojtek – jasną czuprynę i okulary. Jak widzicie, trochę się od siebie różnią, ale mają też jedną wspólną cechę: obydwoje posiadają pewną SUPERMOC! Jaką? To już musicie wymyślić sami. Opiszcie przygodę, w jaką wplątało się rodzeństwo w Waszym mieście, regionie, małej ojczyźnie... Gdzie byli, co przeżyli, kogo poznali? No i… w jaki sposób wykorzystali swoją SUPERMOC? Wasze opowiadanie nie powinno mieć więcej niż 500 słów, czyli 2800 znaków bez spacji. Do dzieła!

Wydaje mi się, że dzieciaki będą zachwycone, bo mają okazję wpleść odrobinę magii w swoją codzienność – tę znaną, bliską, naturalną – podejrzewam, że wyjdzie z tego coś... niesamowitego!
Cały dochód ze sprzedaży publikacji przeznaczymy na wsparcie podopiecznych fundacji „Akademia przyszłości”, czyli poza frajdą z aktywnej twórczości i nagrodami mamy tu również szczytny cel – konkretny i spójny z całą misją.Organizacja – jak wziąć udział?


Od razu pokieruję Was na stronę Organizatora, gdzie znajdziecie najważniejsze informacje dotyczące "spływania" tekstów => Jak zgłosić się do konkursu? Mogę Was uspokoić: to dziennie proste! 


Garść ważnych informacji


  • udział w zabawie jest bezpłatny,
  • nagrodą dla Laureatów – a będzie aż 30! – jest literacki debiut pod okiem ekspertów z Nowej Ery"Świerszczyka" i PS IBBY,
  • startujemy dziś, czyli 4 kwietnia, a prace wysyłamy do 27 kwietnia,
  • obowiązuje podział na dwie grupy wiekowe: klasy I-III oraz IV-VII.
I jeszcze Kalendarium konkursu
  • 4 kwietnia: można się rejestrować i wysyłać prace
  • 27 kwietnia: ostatni dzień na wysyłanie prac
  • 28 kwietnia – 29 maja: obrady jury
  • 4–8 maja: kontakt wydawnictwa z laureatami konkursu
  • 30 maja: ogłoszenie wyników konkursu na tej stronie internetowej
  • 2 poł. września – premiera pokonkursowej książki z opowiadaniami laureatów.

Moje serducho bije mocniej na myśl o tej wartościowej akcji. Już w głowie układam plan działania, który przedstawię w najbliższym czasie (dziś?) moim uczniom. Mam nadzieję, że uda mi się ich zachęcić do twórczej, literackiej aktywności, bo... bo po prostu warto, o! Trzymam kciuki za młodych pisarzy i za Was, Drodzy Opiekunowie – puśćcie tę maszynę w ruch i pomóżcie dzieciom odkryć w sobie talent!