piątek, 22 maja 2020

Akcja charytatywna i książka "Nadzieja". Polscy pisarze niosą nadzieję w czasach pandemii


Kochani, z ogromną przyjemnością przybywam dziś do Was, by opowiedzieć o bardzo ważnej sprawie. Czasy mamy, jakie mamy, ale mimo wszystko to od nas zależy, jak się w tym wszystkim odnajdziemy. Już wielokrotnie pokazaliśmy, że potrafimy przenosić góry, a teraz mamy ku temu kolejną okazję.

Poniżej znajdziecie wszelkie najważniejsze informacje na temat akcji charytatywnej "Nadzieja", proszę, zapoznajcie się z nimi. 

Od siebie dodam jedynie, że nie zdarzyło mi się jeszcze kupić książki przed jej premierą, ale w tym przypadku nie zastanawiałam się ani chwili, bo czuję, że to będzie wyjątkowa publikacja, a poza tym niewielkim kosztem zrobię coś dobrego. I jak czekanie wyprowadza mnie z równowagi, tak Nadziei będę wyczekiwała z przejęciem. 

Akcja charytatywna „NADZIEJA” narodziła się z potrzeby serca. Z niepewności, niepokoju, współodczuwania, potrzeby niesienia wsparcia i realnej pomocy. Z uświadomienia sobie, że pandemia jest czasem próby dla naszego człowieczeństwa i umiejętności bycia razem ale też bycia dla siebie – w rodzinach, w pracy, w sąsiedztwie, w Polsce. 

    Chcemy pomóc tym, których pandemia dotyka najmocniej – osobom starszym znajdującym się w grupie największego ryzyka zakażenia i najcięższego przebiegu Covid-19 – mieszkańcom i pacjentom ośrodków pomocy społecznej i hospicjów, również prowadzonym przez organizacje społeczne, dziś często pozbawionych wystarczającego wsparcia ze strony państwa, borykających się z brakiem personelu, sprzętu, maseczek czy kombinezonów. 

    Postanowiliśmy wydać książkę Nadzieja – zaprosiliśmy do współpracy polskich pisarzy, reporterów i poetów. Zaproszenie przyjęli: Olga Tokarczuk, Hanna Krall, Wiesław Myśliwski,  Ewa Lipska, Urszula Kozioł, Andrzej Stasiuk, Mariusz Szczygieł, Magdalena Grzebałkowska, Joanna Bator i Przemysław Truściński Trust, Jacek Dehnel, Wojciech Chmielarz, Małgorzata Rejmer, Sylwia Chutnik, Grażyna Plebanek, Ignacy Karpowicz, Mikołaj Grynberg, Łukasz Orbitowski, Ziemowit Szczerek, Magdalena Parys, Dominika Słowik, Katarzyna Boni, Jerzy Sosnowski, Julia Fiedorczuk, Filip Springer, Małgorzata Lebda, Krzysztof Varga, Natalia Fiedorczuk-Cieślak, Joanna Gierak-Onoszko, Paweł Piotr Reszka, Jarosław Mikołajewski, Aleksandra Zielińska, Waldemar Bawołek, Ilona Wiśniewska, Grzegorz Uzdański, Paweł Sajewicz, Agata Romaniuk, Jacek Napiórkowski, Grzegorz Bogdał,  Andrzej Muszyński, Juliusz Strachota. Dostaliśmy czterdzieści tekstów (opowiadań, reportaży, wierszy oraz jeden komiks) – przeróżnych, znakomitych literacko, poruszających.

     NADZIEJA powstaje całkowicie społecznie. Wszystkie zaangażowane w powstanie akcji i książki osoby pracują charytatywnie począwszy od autorów i redaktorów po korektorów, grafików, drukarzy, koordynatorów i promotorów akcji a także dystrybutorów książki.

Okładkę bez wynagrodzenia zaprojektował Łukasz Piskorek/Fajne Chłopaki.

     Książka Nadzieja w wydaniu papierowym ukaże się 8 lipca a w formie e-booka 23 czerwca. Cały dochód ze sprzedaży zostanie przeznaczony na pomoc najbardziej potrzebującym ośrodkom pomocowym dla seniorów. Pomoc będzie kontynuowana również po zakończeniu pandemii. Wyboru placówek dokona Fundacja Agory we współpracy z Biurem Rzecznika Praw Obywatelskich – partnerem i patronem akcji.

     Akcja „NADZIEJA” rusza w piątek 22 maja – ten dzień nazwaliśmy DNIEM NADZIEI – już tego dnia rusza sprzedaż książki-cegiełki, aby jak najszybciej zebrać potrzebne środki. Książka-cegiełka we wszystkich kanałach sprzedaży kosztuje 50 złotych.


Nadzieja jest dostępna w wersji papierowej na

empik.com/nadzieja oraz na kulturalnysklep.pl/nadzieja

lub jako ebook na publio.pl/nadzieja.

Zachęcamy również do zerknięcia na fanpage akcji na Facebooku: https://www.facebook.com/nadziejaakcjacharytatywnagdzie można znaleźć m.in. aktualne informacje o projekcie, informacje o postępach zbiórki, wypowiedzi autorów i fragmenty tekstów z Nadziei.

    Serdecznie zapraszamy wszystkie media, instytucje i organizacje do włączenia się do akcji „NADZIEJA” – można to zrobić poprzez publikację informacji o akcji, publikację linków do zakupu książki oraz przez hurtowy zakup książki. Oferujemy możliwość rozmowy z autorami oraz publikację fragmentów opowiadań, zgodę na możliwość czytania tekstów z książki online. Jesteśmy otwarci na wszystkie formy współpracy, które przybliżą nas do celu – zebrania jak największych środków dla potrzebujących. RAZEM NIEŚMY NADZIEJĘ!


Wydawca książki: Wydawnictwo Agora

Partnerzy akcji i patroni książki:

Rzecznik Praw Obywatelskich,

Fundacja Agory

Partner: Empik 

Masz pytania dotyczące akcji?

Napisz na nadzieja@agora.pl

Strona akcji: wydawnictwoagora.pl/nadzieja


Mam nadzieję, że włączycie się w akcję. Możecie publikować na blogach informację o akcji, wrzucać info na IG czy FB, kupić książkę, zachęcać innych do niesienia pomocy. Razem możemy więcej, a wiem (tego nauczyły mnie ostatnie dwa lata), że w nawet mały gest pomaga zmieniać świat. Działajcie <3