poniedziałek, 2 listopada 2020

Czas na wiersz: "Małpka Koko i inne wierszyki dla (nie)grzecznych dzieci" T. Stefaniuk [pod patronatem Matki Puchatki]Widzę, że zasnąłeś.
Śpij słodko, kochanie,
Nim radosne słonko
Znowu jutro wstanie.Tomasz Stefaniuk, Małpka Koko i inne wierszyki dla (nie)grzecznych dzieci, il. M. Kalenin, FORMA, Szczecin, Bezrzecze 2020.


Kochani, jest mi bardzo miło zaprosić Was dziś na recenzję książeczki, którą objęłam patronatem. Małpka Koko i inne wierszyki dla (nie)grzecznych dzieci autorstwa Tomasza Stefaniuka ukazała się nakładem wydawnictwa FORMA w serii Forma dla dzieci. Ta niepozorna, bo zwięzła publikacja licząca niecałe 30 stron, to zbiór dwunastu wierszy dla najmłodszych. Doskonale sprawdzi się w przypadku przedszkolaka, ale też z powodzeniem posłuży nieco starszemu czytelnikowi.

Czas na wiersz

Małpka Koko i inne wiersze dla (nie)grzecznych dzieci to zbiór krótkich wierszyków głównie dla maluchów przedszkolnych. Wśród zaproponowanych przez Tomasza Stefaniuka znajdziemy następujące wiersze:

 • Małpka Koko,
 • W świecie zwierząt,
 • Cyfry i cyferki,
 • Smutnik,
 • Strach ma wielkie oczy,
 • Grzyby,
 • Na podwórku,
 • Brantofelek,
 • Gaduła,
 • Najlepiej w domu,
 • Liczenie owiec,
 • Dobranoc!
Każdy z wierszy dotyka innego problemu, podejmuje różną tematykę, która niewątpliwie jest bliska każdemu dziecku. Odnosi się do spraw, miejsc i motywów bardzo dobrze znanych małemu czytelnikowi. Utwory uczą, ale też bawią, czemu niewątpliwie sprzyjają świetnie dobrane rymy – zaskakujące i błyskotliwe. 
Każdy z wierszy jest na swój sposób uroczy oraz wartościowy. Autor pokazuje dzieciom, że nie warto marudzić, być zbyt gadatliwym czy smucić się i wciąż trzeba nad sobą pracować. Zwraca również uwagę na (W świecie zwierząt) na fakt, że nie warto oceniać kogoś po pozorach, bowiem to, co w nas ważne często nie jest widoczne na pierwszy rzut oka (tłumaczone na konkretnych przykładach, np. byk nie zawsze gdzieś się byczy...). Ponadto wierszyki mają dodać dzieciom odwagi, skłonić, by te pokonywały swoje lęki (Strach ma wielkie oczy), czy wychodziły poza swoją strefę komfortu i po prostu spełniały marzenia (Najlepiej w domu).
Każdy z utworów ma wyraźną wartość edukacyjną – zwracają w klarowny, lecz delikatny i nienachalny sposób uwagę na ludzkie wady, proponując od razu dobre rozwiązanie. Wierszyki są bardzo przyjemne w odbiorze, a zdecydowana większość z nich idealnie nadaje się do czytania przed snem.

Wierszyki Tomasza Stefaniuka bardzo podobały się mojej córce! Z radością czytała na głos kolejne utwory, idealnie wpasowując się w zaproponowanym przez autora rytm. Wiersze są bardzo rytmiczne, łatwo wpadają w ucho i szybko zapadają w pamięć – Ewa wciąż recytuje mi Brantofelka (ulubiony i jej zdaniem najlepszy z wierszy, bo – jak sama mówi – jest megazabawny i pomysłowy).
Małpka Koko i inne wiersze dla nie(grzecznych) dzieci to zbiór utworów, które z powodzeniem znajdą miejsce w serduchach Waszych pociech. Utwory są zabawne, ale wartościowe, niezwykle rytmiczne, a dodatkowo barwnie zilustrowane przez Magdalenę Kalenin. Obrazy idealnie współgrają z treścią, dostarczając rozrywki, a poza tym pozwalając dziecku na umiejscowienie "problemu" w konkretnej sytuacji. Zbiorek wart uwagi.