czwartek, 12 listopada 2015

Zostać dawcą, czyli ile możesz dać od siebie?

Dawca krwi

Czasami pieniądze szczęścia nie dają - chociaż do życia niezbędne - są takie sytuacje, kiedy nie są najważniejsze i nie wszystko dzięki nim można. Są takie rzeczy, których nie można kupić i nie można wyprodukować, ale mogą dać szczęście i uratować życie. Słowem wstępu

Od razu zaznaczam, że nie oczekuję, nie naciskam i nie zmuszam nikogo do dzielenia się sobą. Nie oceniam, szanuję i rozumiem. Nie podejrzewam też, żebyście masowo ruszyli z miejsca i działali. Po prostu zachęcam do przemyślenia i zastanowienia się nad tym, ile możemy od siebie dać. I nie mówię tu o uczuciach, wsparciu czy pieniądzach. 

Dlaczego o tym piszę? Bo w ostatnich latach coraz częściej pojawiają się w moim otoczeniu osoby (na szczęście nie wśród moich najbliższych - tfu, tfffuuu), które ciężko chorują, które ulegają wypadkom, dla których nie ma już nadziei, bo pewnych rzeczy nie można mieć za pieniądze. 

Dawca włosa

"Włosem w raka" to taka budująca akcja - można dać komuś wiele radości i ogromną motywację do walki, oddając jedynie swoje włosy. Te - ścięte samodzielnie lub w salonie - przeznaczone są na peruki dla dziewczynek, które w wyniku leczenia, utraciły włosy.

Jeśli planujesz zmianę fryzury, możesz przy okazji przyczynić się do wywołania uśmiechu na jakiejś małej twarzyczce :)
Minimalna długość włosów to 25-30 cm (w zależności od fundacji).

Jak to zrobić samemu?
 1. Umyte i dokładnie wysuszone włosy, dzielimy na kilka pasm 
 2. Każde pasmo wiążemy gumką u nasady i dołu (np. recepturką), w 2-3 miejscach. 
 3. Ucinamy około 2 cm powyżej gumki (od nasady), nie należy ich wyrównywać. 
 4. Ścięte włosy zawijamy w papier (np. ręcznik papierowy) 
 5. Oznaczamy nasadę włosa –wkładamy pod gumkę karteczkę z napisem "nasada" 
 6. Następnie tak przygotowane włosy umieszczamy w foliowej torebce, wkładamy do koperty i tak przygotowany włos wysyłamy na adres Stowarzyszenia.
Można też oddać się w ręce fryzjera. 
Więcej o akcji i salonach fryzjerskich, które biorą w niej udział TUTAJ


Dawca krwi

Krew to taka dziwna ciecz, która krąży sobie w naszych żyłach i napędza cały organizm. Ludzkie ciało ma magiczną zdolność do produkowania tego życiodajnego płynu - do uzupełniania jego niedoboru. Niestety żadna, nawet najwspanialsza maszyna, krwi nie wyprodukuje. 

Oddanie krwi to jeden z najprostszych sposobów dzielenia się sobą - podarowania komuś życia. Stacje krwiodawstwa prawie codziennie biją na alarm: krwi brakuje a wypadków jest coraz więcej (szczególnie w okresie wakacyjnym i świątecznym). Krwiodawstwo jest bezpieczne - jednorazowe "narzędzia", a to, co pobiorą, samo się w niedługim czasie, uzupełni.

Kto może a kto nie?
Najlepiej warunki zostania dawcą krwi sprawdzić w najbliższym centrum krwiodawstwa - tu przydaje się Internet. 
 • Krew może oddać osoba pełnoletnia (18-65 lat) posiadająca PESEL, zdrowa, wypoczęta, po lekkim śniadaniu.
 • Krwi czasowo nie może oddać osoba: w ciąży, po porodzie, w trakcie miesiączki i po zabiegu stomatologicznym oraz przeziębiona (żadna przyjemność). Dłuższy okres, bo ok. 6 miesięcy, obejmuje osoby: po zabiegu operacyjnym, po transfuzji, po wykonaniu tatuażu czy przekłuciu ciała, po wakacjach w Afryce i w Tajlandii oraz po depilacji kosmetycznej. 
 • Krwi nie może oddać osoba: leczona ludzkim hormonem wzrostu, po przeszczepie rogówki, chorujące na zapalenie wątroby, nosiciele HIV oraz chorzy na AIDS (jeśli nie wiesz, oddając krew uzyskasz odpowiedź) oraz osoby, które mają wielu partnerów seksualnych.
Dokładne wytyczne TUTAJ

Jeśli się kwalifikujesz, to może warto spróbować? 
Gratisowo dostaniesz najprawdopodobniej czekoladę ;) Pomagając regularnie, Odznaczenie Honorowego Dawcy Krwi.


Dawca szpiku kostnego

Zostanie dawcą szpiku kostnego lub komórek macierzystych pomaga w walce z rakiem krwi. Osoba chora może przyjąć szpik jedynie od swego genetycznego bliźniaka, stąd problemy ze znalezieniem odpowiedniej osoby (nie zawsze dawcą może być członek rodziny). Białaczka może dotknąć każdego, nawet maluszka, dlatego tak istotne jest budowanie bazy dawców, żeby dać ludziom szansę na walkę z chorobą. 

Stosuje się dwie metody pobierania:

 1. Pobranie komórek z krwi obwodowej, wykonywane w 80% przypadków, polega - tak w skrócie - na pobraniu krwi. Nie wymaga hospitalizacji.
 2. Pobranie szpiku z talerza kości biodrowej polega na pobraniu, pod narkozą, ok. 1 litra mieszaniny szpiku kostnego i krwi. Szpik regeneruje się po ok. 2 tygodniach. Hospitalizacja trwa ok. 2-3 dni, a przed wykonaniem "zabiegu" wykonywane są badania, które mają wykluczyć niebezpieczeństwo dla dawcy i biorcy.
Rejestracja nie wymaga wychodzenia z domu, pobranie materiału do badania jest bezbolesne - zbieranie śliny na patyczek. 

Kto może zostać dawcą?
Osoba pełnoletnia (18-60 lat), która waży minimum 50 kg, ale której BMI nie przekracza 40. BMI najlepiej sprawdzić przy użyciu kalkulatora => kalkulator na drogadosiebie.pl Tu również co nieco na temat bliskie ciału, a informacje mogą okazać się przydatne, ponieważ dodatkowo trzeba być zdrowym i w dobrej kondycji.

Zostanie dawcą szpiku wiąże się z długoletnim byciem w bazie dawców - do 60 roku życia, więc trzeba podjąć tę decyzję świadomie i dobrze ją przemyśleć.

Poza ratowaniem życia, w zależności od ilości pobrań, dostaniesz odznakę "Dawcy Szpiku" lub "Zasłużonego Dawcy Szpiku" - na wstępie dostaniesz imienną "Kartę Dawcy komórek macierzystych".

Pakiet rejestracyjny i więcej informacji tutaj

Dawca organów

Temat nieprzyjemny, ale omówić go warto - przynajmniej po to, żeby mieć świadomość, jak to się wszystko odbywa.

W naszym kraju obowiązuje domniemana zgoda na pobranie narządów, jednak warto tę sprawę przedyskutować z osobami najbliższymi, ponieważ to one decydują. Jeżeli zatem chcesz, aby Twoje organy uratowały kilka istnień, to zacznij o tym rozmawiać z rodziną. 

Tak w skrócie wygląda to tak:Oświadczenie woli lub kartę można "zdobyć" TUTAJ. Na stronie również dodatkowe informacje. 

Pamiętaj, że oświadczenie woli nie ma żadnej mocy prawnej - zawsze decyduje rodzina!

Teraz ważne pytanie: co o tym wszystkim sądzicie? :) Może jakieś inne propozycje chodzą Wam po głowach?