piątek, 8 stycznia 2016

Uwaga, mamy szczęście! "Bóg nigdy nie mruga" Regina Brett


Książka "Bóg nigdy nie mruga. 50 lekcji na trudniejsze chwile w życiu" autorstwa Reginy Brett jest zbiorem felietonów, które pierwotnie pojawiły się w magazynach "Plain Dealer" oraz "Beacon Journal". Czytelnicy sami prosili się o tę publikację, nalegali, chcieli więcej, ale czy słusznie? Czy te 50 lekcji ma jakiś sens?  Książek na poprawę humoru, wskazujących drogę czy sens życia przeczytałam mnóstwo. Większość zdecydowanie nie jest w moim typie - nie lubię pustosłowia, nie lubię gadania i pisania o niczym. Szkoda pieniędzy na coś, co się "przeleci" bez większej fascynacji. Na szczęście nie wszystkie książki są takie same. Czasem trafi się mała perełka, nad którą warto się pochylić i poobracać ją, choćby przez chwilę, w dłoniach.
recenzja

Książka, jak wspomniałam na początku, składa się z 50 krótkich, ale niezwykle urokliwych esejów, z których każdy opatrzony jest chwytliwym, prostym tytułem. I, co zasługuje na znanie, całość podana w sposób przystępny, prosty, jasny. To zachwyca i porywa. Nie znajdziemy tu banałów, pustych treści i haseł typu: znajdź szczęście, które nic ze sobą nie niosą. A tu? Niespodzianka, bo za prostym i zdawałoby się banalnym tytułem jest coś więcej. Każda lekcja to krótki, pełen pozytywnej energii i czułej, często wzruszającej treści, esej. Przyznam, że nie raz się uśmiechnęłam, nie raz zakręciła się łezka w oku.

Tytuł znaczy niewiele a jednak coś w nim jest. Książka na pewno nie zalicza się do religijnych, mocno uduchowionych. Co prawda nawiązań do Boga jest w niej co niemiara, jednak nie one są tu najważniejsze. Wydaje mi się, na co zwraca również uwagę autorka, że każdy niezależnie od wyznawanej religii, znajdzie tu treści dla siebie. Naprawdę można być ateistą i sięgnąć po książkę o taki tytule, która o Bogu po części traktuje. Za to kolejny wielki plus.

Minusy? Szybko się czyta i szybko się kończy. Mam już na oku kolejne dzieła tej autorki, z pewnością jeszcze nie raz do niej wrócę. Takie książki dają do myślenia. Takie poruszają ważne tematy, dając nadzieję na lepsze potem. A to "potem" zależy od nas.

Autorka przekazuje w ręce czytelnika zbiór lekcji, które sama otrzymała. Porusza temat raka i magicznej czapki, pisze o alkoholizmie i wybaczeniu, o mocy, sile i robieniu kroków. 

Na pewno zaopatrzę się w wersję papierową, żeby wrócić czasem do tego zbioru pozytywnych i głębokich, ale prostych i przejrzystych myśli. 

Polecam z czystym sumieniem.