środa, 17 lutego 2016

Czytam i ilustruję: "Mały ślimak i wielka przygoda"


"Mały ślimak i wielka przygoda" to książka, której współautorem może zostać każdy. Jest ona jednak przeznaczona dla dzieciaczków, więc Drodzy Rodzice, tym razem musicie pohamować swoje zapędy artystyczne i pozwolić zaszaleć swojej Pociesze. 


Wygrane w konkursach (ten z serwisu Lubimy Czytać) mają to do siebie, że przeważnie trafi się nam książka, która potrafi zaskoczyć. Tak było u nas w przypadku wybranej przez córkę pozycji. Padło na ślimaka - to był szczęśliwy traf. No i gratisy - boskie!

dziecko tworzy
Przejdźmy do samej książeczki. "Mały ślimak i wielka przygoda" autorstwa Elżbiety Pałasz, którą zilustrowała Marianna Jagoda to, można by rzec, dzieło kreatywne - opowieść przeznaczona dla dzieci od 4 roku życia.

Dziecko ma możliwość wcielenia się w rolę współautora i dorzucenia do treści swoje trzy grosze. Po książeczce można pisać i rysować z czystym sumieniem. Autorka podpowiada, w jaki sposób można urozmaicić obrazki, ale pozwólmy pociesze zaszaleć i wypełniać wolne przestrzenie w dowolny sposób - to gwarancja dobrej zabawy.

Zaczynamy od wizerunku współautora - nasza pociecha może śmiało i bez żadnego skrępowania wpisać siebie w książkę. Odtąd będzie ona wyjątkową pamiątką, którą warto zachować w rodzinnej szufladce, żeby po latach wrócić do niej z sentymentem.

ADAMADA

Zadania w książeczce są stosunkowo proste - czterolatek poradzi sobie z nimi bez problemu, przy czym zawsze są wprowadzeniem do większej dyskusji. Wspólnie doszłyśmy jednak do wniosku, że człowiek w butach potrafi poruszać się szybciej niż człowiek niosący telewizor :) 

Mały ślimak i wielka przygoda

Dziecko zachęcane jest, w nieco żartobliwy sposób, do działania. I, co najwspanialsze, może zaprezentować swoją własną wizję książeczki. Kto nie marzy o dorysowaniu robala na liściu? Ja nie mogłam się powstrzymać! 

książeczka dla czterolatka


Dodatkiem, który tylko dopełnia całości są ciekawostki przedstawione w zrozumiały dla malucha sposób. Warto też zwrócić uwagę na wierszyk (dwie wersje), który będzie przypominał naszej pociesze o przygodzie ze ślimakiem.

Książeczka dla malucha


"Mały ślimak i wielka przygoda" to książeczka, do której się wraca. Można tworzyć, kombinować, poznawać i odkrywać nowe elementy, na które początkowo nie zwróciło się uwagi. Potem, Drogi Rodzicu, daj się porwać opowieści o ślimaku, którą przedstawi Ci Twoje dziecko. 

Książeczka nas, jednym słowem, zachwyciła. Rozwija zdolności plastyczne malucha, przy czym jest zorientowana na kreatywne wyrażanie siebie. Każdy chciałaby być współtwórcą tej opowieści.


Wydawnictwo: ADAMADA
Liczba stron: 32