poniedziałek, 20 czerwca 2016

"O Cię Florek! Profesor Florian wśród zwierząt"
D. Wanat


"Uwaga, uwaga, Czytelnicy! Po KRÓLESTWIE ZWIERZĄT będzie oprowadzał Was wielki znawca i miłośnik wszystkiego, co żywe, profesor niezwyczajny Florian Szczękoczułek!"
Słowem wstępu


Nie wiem, jak tam jest z Waszymi pociechami, ale moja córa jest wielką miłośniczką wszelkich żywych (mniejszych, większych, ślicznych i brzydkich, puchatych i tych całkiem szorstkich) stworzeń. Wielbi ślimaki, robaki, nad życie kocha kotki oraz naszego psiaka Lupusa i świniaka Edwarda. W ZOO bywamy kilka razy w roku, oglądamy, chcąc nie chcąc, programy o zwierzakach, a pokój tonie w pluszakach - oczywiście wszystkie mają cztery łapy, imię i przydomek. 

Wydawało mi się, że córa kojarzy już większość zwierzaków, ale, jak się okazało, Florek wprowadził moje dziecko na wyższy poziom wtajemniczenia. 

Przyznacie się, drodzy Rodzice, czy wiecie, jak wygląda jenot? Kojarzycie pardwę? A może pochwalicie się wiedzą na temat długości języka mrówkożera workowatego?

Moje dziecko już to wie!


Wielka przygoda - odkrywamy

Książka podzielona została na siedem rozdziałów, z których każdy dotyczy innego miejsca na Ziemi. Profesor Florek - niezwykle zabawna postać - zabiera dziecko w pogoń za tygrysami do Azji czy zaprasza na spotkanie z australijskim dziobakiem. Dziecko odwiedzi sawannę i tropikalną afrykę, dzielnie wkroczy do Puszczy Amazońskiej albo stawi czoła niedźwiedziowi grizzly w Ameryce Północnej. Razem z profesorem uda się na łąkę i do lasu. Nie zabraknie tu również tych bliższych podróży - każdy brzdąc rozejrzy się wśród ukochanych pupilów, ale też odwiedzi zwierzaki na wsi. Kolejność zwiedzania dowolna. Teleportacja z jednego zakątka świata do innego możliwa. Powroty wskazane.
Emocji nie brakuje! Zwierzaki są bardzo kolorowe, a ich życie pełne niespodzianek. Dziecko odkrywa nowe, nieznane mu dotąd gatunki, poznaje interesujące fakty na temat wyglądu, zachowania ryb, ptaków i ssaków, ale też mnóstwo ciekawostek, które - przyznam szczerze - zaskakują również rodziców. 
Kreatywna nauka - działamy

Dziecko najszybciej zapamiętuje wiadomości, które zostaną w jakiś sposób utrwalone. Takiej nauce służy przede wszystkim działanie, a im bardziej kreatywne i zabawne zadanie stawiane jest przed naszym Szkrabem, tym łatwiej maluch przyswaja konkretne informacje. 
W "O Cię Florek" zabawy nie brakuje. Florian proponuje dziecku działanie na każdym kroku i, co warto zaznaczyć, zadania nie są nudne i trudne, a sama forma działania bardzo rzadko się powtarza.
Znajdziecie tutaj m.in.: łączenie kropek, wyklejanie (gazetą, sznurkiem, skrawkami materiałów czy bibułą), malowanie (pędzlem i palcami), kolorowanie (np. według konkretnego schematu), dokańczanie obrazków, szukanie różnic i podobieństw, czy dorysowywanie konkretnych elementów. Dziecko ćwiczy przy tym precyzję i spostrzegawczość, musi pomyśleć nad odpowiedzią, ale też podać swoją propozycję.
Ta książka naprawdę pobudza wyobraźnię!


Córa zachwycona, więc mama poleca

Na koniec powiem Wam jedynie tyle, że moja córa jest zachwycona tą książką. Gdyby miała taka możliwość, pewnie wypełniłaby wszystkie zadania od razu - na szczęście jeszcze jest zdana na mnie, więc dawkujemy sobie przyjemność odkrywania. Już teraz, po kilku dniach obcowania z tą niezwykłą książeczką, mogę śmiało stwierdzić, że taki sposób nauki sprawdza się doskonale - córa zaskakuje tatę, podrzucając mu wciąż nowe informacje o zwierzakach. Przy czym może się trochę wyżyć artystycznie i, co ważne, książka wystarcza na długo - to aż 240 stron świetnej zabawy w dużym formacie. 

Jeśli Wasze dziecko jest ciekawe świata, lubi prace manualne i uwielbia zwierzaki, to warto przyjrzeć się bliżej tej książce. My jesteśmy nią oczarowane.Za egzemplarz recenzencki, świetną zabawę i garść zaskakujących ciekawostek dziękuję 


Książkę "O Cię Florek! Profesor Florian wśród zwierząt" Dariusza Wanata kupicie TUTAJ <klik>.