czwartek, 27 października 2016

Jak wyeliminować cichego zabójcę? "Cukier..."

Jak pozbyć się uzależnienia od największej trucizny naszych czasów.


Cukier - cichy zabójca to publikacja, która wręcz krzyczała do mnie z kilku mijanych przez weekend sklepów z ekologiczną żywnością i literaturą prozdrowotną. Przyznam, że okłada jest bardzo wymowna, któż nie wzdrygnąłby się na myśl o zawiśnięciu na różowej, żelkowej pętli? Coś mnie ruszyło, więc wyruszyłam na poszukiwania na Legimi. Książka dostępna, więc wzięłam ją od razu i na raz, bo objętość w sam raz. I mam za swoje... Trzeba być niewrażliwym na te okładkowe okrzyki!

Jak odstawić cukier?


Obietnice publikacji:

• Wskazówki dietetyczne, dzięki którym z łatwością i bez wyrzeczeń odstawisz słodycze i skończysz z podjadaniem batoników w pracy;
• Quiz, dzięki któremu samodzielnie ocenisz stopień uszkodzenia nerwów i dobierzesz odpowiedni program ich odbudowy;
• Wiedzę i informacje, które pomogą każdemu cukrzykowi dobrać odpowiedni program odbudowy zdrowia oraz redukowania ochoty na słodycze;
• Porady, dzięki którym przestaniesz pić niezdrowe słodzone napoje oraz jeść glutenowe pieczywo, które również zawiera niezdrowy cukier;
• Proste instrukcje i sprawdzone sposoby na to, jak zastąpić produkty bogate w węglowodany i gluten zdrowymi odpowiednikami i dzięki temu zmniejszyć łaknienie na słodki smak.

Owszem, znalazło się w tej publikacji co nieco  na temat odstawiania cukru, a to "co nieco" ograniczyło się do dwóch planów działania:

Plan A - odrzuć cukier już teraz, jedz tłuszcz, bo to cukier sprzyja otyłości i cukrzycy, a nie - jak się powszechnie uważa - tłuszcze zwierzęce.

Plan B - jeśli nie potrafisz odrzucić wszystkich produktów, które zawierają cukier, rób to powoli, ale systematycznie.Kto za tym stoi?


Dr Richard P. Jacoby jest amerykańskim chirurgiem nerwów obwodowych, który specjalizuje się w diagnozowaniu i leczeniu neuropatii obwodowej. Znaczna część publikacji dotyczyć będzie właśnie tego tematu - dowiecie się, jakie objawy mogą się wydać niepokojące, wrócicie do nauko i nerwach (wraz z przypomnieniem sobie budowy tkanki nerwowej), a także zrozumiecie, że to nie przelewki, ponieważ cukrzyca, która może prowadzić do neuropatii obwodowej, może skutkować amputacją palców, znacznych części stopy lub całej nogi. Jeśli nie pamiętacie, jak działają nerwy lub z czego się ona składają - ta publikacja z pewnością bardzo dokładnie przybliży Wam te wszystkie medyczne sekrety.

Raquel Baldelomar jest założycielką medycznej agencji marketingowo-promocyjnej. W publikacji znajdziecie zatem informacje na temat medykamentów, które są pomocne lub zbędne w przypadku leczenia cukrzycy i/lub neuropatii obwodowej.

I co z tego?


W moim odczuciu niewiele. Oczywiście jestem jak najbardziej za tym, aby ograniczać spożywanie cukru, bo wiadomo - do niczego dobrego to nie prowadzi, ale z drugiej strony wiemy przecież, jak ważne jest spożywanie owoców i jak dobroczynne działanie ma na nasz organizm miód. Możemy też podejrzewać, że nadmierne spożywanie tłuszczu zwierzęcego może być dla nas niekorzystne.

Wydaje mi się, że ta publikacja będzie najodpowiedniejsza dla osób, które chcą drastycznie zmienić swoje życie i które są gotowe na odstawienie owoców, miodu, przetworzonej żywności, soi i wielu innych produktów, a w zamian będą skłonne jeść  tłuszcz zwierzęcy, ale od tych zwierzaków, które żywią się trawą. Czytałam już wiele książek, które wychwalały tylko jedną grupę składników odżywczych - diety oparte na jednym elemencie nie są nam obce (na pewno kojarzycie Dukana). Z pewnością znana jest Wam również piramida żywienia - wydaje mi się, że każda publikacja mogłaby podać osobną , pochwalić się swoją własną i weź bądź tu mądry...

Książkę przeczytałam z zainteresowaniem - czyta się ją (OD POŁOWY) świetnie, bo po przejściu tych medycznych terminów jest po prostu łatwiejsza w odbiorze, no i rady (choć nie do końca w takiej formie, jakiej się spodziewałam) można wprowadzić w życie. W każdym razie jest to dobrze zredagowana książka, przez co odbiór nie sprawia większych problemów - nawet w zakresie pojęć medycznych i nawet z uwzględnianiem leków.

Nie będę porzucać cukru, będę jeść owoce, a w mojej kuchni pojawi się miód. Oczywiście nie ma mowy o przetwarzanej żywności, bo najlepiej wszystko jest robić od podstaw, ale czy naprawdę muszę pić kawę ze śmietaną albo z masłem? Na pewno można wyciągnąć z tej publikacji wiele ciekawych informacji oraz, co ważne, znaleźć w niej kilka ciekawych trików które z pewnością pomogą w przypadku słodkiego napadu. Ja z pewnością zacznę zwracać większą uwagę na indeks glikemiczny, a co z tego wyjdzie? Zobaczymy!