poniedziałek, 13 marca 2017

O kulturze – sprawy małe i duże: "Świerszczyk" 5/2017Świat aż kipi od przeróżnych reguł i praw.
O kulturze – sprawy małe i duże


Zapytajcie Wasze dzieci, czym jest "kultura". Moja córa stwierdziła, że "to znaczy, że ktoś jest miły dla innych". Ma rację? Oczywiście, że tak. jednak temat można ugryźć też od innej strony, a nawet z kilku różnych. Z czym kojarzy się Wam, Waszym pociechom słowo "kultura"? To pojęcie tak obszerne i wielowymiarowe, że trudno odpowiedzieć na to pytanie jednoznacznie, ale czy istnieje tylko jedna dobra odpowiedź? Nie, absolutnie. 
Piąty numer "Świerszczyka" (możecie do kupić do 14 marca włącznie) proponuje nam wyjątkowo kulturalną przebieżkę po najbliższej okolicy, odnosząc się do spraw znanych dziecku z codzienności, ale to nie wszystko! Wybierzemy się też w dalekie zakątki świata, poznając inne kultury oraz w świat magii (Wasze dzieci lubią smoki?), który rządzi się swoimi prawami. 

Co znajdziecie w tym numerze? 


Zacznijmy od "Chcę wiedzieć więcej" – to dział, który czytamy z zainteresowaniem, a podane ciekawostki zawsze nas bawią, zaskakują i – co równie ważne – stanowią punkt wyjścia do dalszej rozmowy. Tym razem dowiemy się: jak wygląda powitanie w innych krajach, odkryjemy ekspresowe chodniki, porozmawiamy o telefonach komórkowych, wózkach dla piesków oraz zasadach dobrego zachowania w środkach komunikacji, które panują w Skandynawii i w Afryce. 

"Małe czytanie" zwróci uwagę dziecka na wykorzystanie i funkcjonowanie z innymi ludźmi we wspólnej przestrzeni, a "Wielkie czytanie" odniesie się do regulaminu i jego znaczenia w codziennym życiu. Zabawna historyjka o przypadkowym wprowadzeniu chaosu w lesie. W pamiętniku Świerszczyka Bajetana porozmawiamy o złych manierach: czy smoki mogą ziać ogniem w dzień? Czy są jakieś wyjątki od reguły?

"Ćwiczenia z myślenia" odnoszą się przede wszystkim do kultury poruszania się po drodze. Znajdziecie tu zadania ze znakami drogowymi (mój mąż jest przerażany faktem, że dziecko czuje się w tym temacie doskonale – jedna marudząca w aucie baba to zupełnie inna historia niż dwie, które wciąż zwracają uwagę na ograniczenia prędkości). Poza tym trochę policzymy (działania na płytach chodnikowych), ułożymy rozsypankę i poszukamy podobieństw. To jednak nie wszystko – na innym obrazku poszukamy różnic, a w "Ukrytych obrazkach" dziecko wcieli się rolę śledczego, który musi wytropić wkomponowane w rysunek elementy. 


Świerszczykowe zabawy łączymy z innymi grami.
Tu miałyśmy okazję wykorzystać "Gram w Przepisy Drogowe" z Zielonej Sowy


Uwielbiamy "Krzyżówkowo". Tu zabawa wymaga od dziecka najpierw odnalezienia odpowiedniego obrazka, nazwania konkretnego przedmiotu, a następnie wpisania jego nazwy do krzyżówki i – już na samym końcu – odczytania hasła. Na to zadanie poświęcamy najwięcej czasu, ale rozwiązanie krzyżówki to dla małego czytelnika ogromna satysfakcja. Świetny sposób na naukę pisania!


Przy okazji wszystkich zadań związanych z pisaniem wykorzystujemy
puzzle pociąg
  szczerze polecamŚwierszczykowy Klub Książkowy


Nie zapominajmy też o "Świerszczykowym Klubie Książkowym"! Tym razem mamy do czynienia z "Kwadratową Grą Przygodową" – dziecko wcieli się w rolę Opowiadacza! Wspaniała zabawa dla małych i dużych, która rozwija wyobraźnię. Wycinany kartonowe kwadraty i okrągłe medale i... zabieramy się do snucia opowieści. 
Ta gra szczególnie przypadła Ewie do gustu. Moje dziecko na pewno nie może narzekać na brak wyobraźni i, co bardzo mnie cieszy, świetnie radzi sobie z przytaczaniem kolejnych tytułów książek, bohaterów czy znanych z lektur sytuacji. "Świerszczykowa Gra Przygodowa" wciąga.
Ważne: W "Kwadratowej Grze Przygodowej" można wykorzystać wszystkie zebrane do tej pory kartoniki lub wrócić do poprzednich gier, wykorzystując nowe "nabytki". 
Kolejny numer "Świerszczyka" już 15 marca! Domyślacie się, co będzie motywem przewodnim? Wiosna, Kochani, wiosna! My nie może my się już doczekać!

"Świerszczyk" 5/2017 - do 14 marca.
"Świerszczyk" 6/2017 - od 15 marca.
Prenumerata (nie trzeba pilnować terminów) do zamówienia na stronie => o tu.


 "Świerszczyk" Magazyn dla dzieci


Mam nadzieję, że odrobinę Was oczarowałam i zdecydujecie się na zakup tego magazynu. Dajcie mu szansę, ponieważ możecie zapewnić dziecku świetną zabawę i wartościową lekturę, a do tego porządną dawkę nauki poprzez zabawę w naprawdę niewielkiej cenie.