piątek, 9 czerwca 2017

Trio doskonałe? Smok. Wiedźma. Księżniczka – "Akademia Pennyroyal"
Księżniczka Tarczy jest odważna, współczująca, dobra i zdyscyplinowana. Bez tych czterech głównych cech dziewczyna może mieć wszystkie korony i zamki świata, ale nie będzie bardziej księżniczką niż pierwszy lepszy smok.Drogie Kadetki i Kadeci!


Kochani, mam dla Was wspaniałą wiadomość: każdy może być księżniczką. Ty i Ty, ona i... on również. Każdy! Macie czyste serduszko? Chcecie czynić dobro? Jesteście zdyscyplinowani? Rwiecie się do walki z paskudnymi wiedźmami? Moi Drodzy, Akademia Pennyroyal zaprasza!


Waszą bronią będą Wasze czyste serca i stalowe morale. Nie jest to broń, którą my wam damy do ręki – ona już w was jest. Aby nauczyć się nią władać, musicie poznać siebie. Tego właśnie będziemy was tutaj uczyć.

Gotowi spojrzeć w oczy wiedźmie? Zdeterminowani, by chronić okolicę przed smokami? Odważni na tyle, by zbadać, a potem przesunąć granice swojej wytrzymałości? 

Kraj Was potrzebuje!

Dziś nie jest ważne, czy w Waszych żyłach płynie królewska krew. Dajemy Wam możliwość odbycia profesjonalnego szkolenia pod okiem wykwalifikowanych dowódców. Poddamy licznym próbom, wyciskając z Was siódme poty. Nauczymy samodyscypliny, ogłady i tajników szycia. Wśród Was jest ta jedyna, która zażegna niebezpieczeństwo, więc przybywajcie i dajcie się poznać z tej najlepszej strony! My zdecydujemy, czy się nadajecie.

Drodzy Czytelnicy!


M.A. Larson łącząc baśniową tradycję z problemem wielkiej wagi (walka z wiedźmami to już nie przelewki!), zabierze Was do świata pełnego magii i tajemnic. 

Wraz z Kadetką Jedenastą, zwaną później Evie, będziecie mieli okazję przyjrzeć się bliżej życiu smoków, podjąć walkę z wiedźmami, które łakną władzy i, co trzeba przyznać, świetnie sobie radzą, spędzając sen z powiek mieszkańcom okolicznych królestw. Poznacie niezwykłe tajemnice dotyczące przeszłości, spojrzycie z przymrużeniem oka na metody nauczania kadetek oraz zachwycicie się faktem, że księżniczką może być każdy, również chłopiec, a bezwzględną władzę nad tkaniną ma troll (odrobinę to enigmatyczne, ale nie chcę zdradzać Wam zbyt wielu szczegółów). Te elementy zaskakują, dodając historii nieco kolorytu.

Pomysł jest wspaniały, bo w końcu kto nie chciałby podjąć nauki w Pennyroyal? Akademię ukończyły najpopularniejsze z popularnych księżniczek; słyszeliście kiedyś o Roszpunce? No właśnie, poza główną bohaterką słyszeli chyba wszyscy, ale można jej to ewentualnie wybaczyć, bo w sumie  pamięć nieco u niej szwankuje. Amnezja ma spore znaczenie dla akcji utworu, bowiem  jak to w bajkach bywa  czasem w tę czy tamtą duszyczkę trafi jakaś niewybredna klątwa i ktoś, w ten czy inny sposób, musi ją zdjąć, by wszystko grało, jak należy. Kiedy się nie wie, kim się jest, od razu robi się jakoś ciekawiej, chociaż może niekoniecznie dla samej zainteresowanej.

Książkę przeczytacie błyskawicznie, bowiem język tej powieści jest lekki, historia nieskomplikowana (choć zakończenie zaskakujące), a całość jest spójna i bardzo przyjemna w odbiorze. Nieco kuleją relacje między bohaterami  niestety tu Autor nie zaszalał, co mnie w sumie dziwi, bo (och, no muszę o tym wspomnieć) Larson jest odpowiedzialny za Kucyki Pony. Przyjaźń to magia, które oglądamy i uwielbiamy, na co wpływ mają przede wszystkim: przekaz, ale też głęboka nić wiążąca główne bohaterki. W Akademii Pennyroyal niestety zabrakło mi tego czegoś, a sposobność była  gdzie dużo dziewcząt i przystojnych młodzieńców, tam musi się sporo dziać. Zobaczymy, może zadzieje się w drugim tomie, o którym opowiem Wam już wkrótce.

Dla kogo ta książka? Z pewnością w księżniczkowych klimatach odnajdą się dzieci szkolne, ale  co jest ogromną zaletą tej historii  lektura dostarczy ogromnej radochy dorosłemu czytelnikowi. Ja nie mogłam się od niej oderwać, a do najmłodszych już dawno nie należę. Wcale mi to jednak nie przeszkadza, bo gdzieś tam we mnie siedzi ta księżniczka, o!

Na pewno też macie macie w sobie księżniczkę, więc... może wdepniecie do Pennyroyal?