czwartek, 21 grudnia 2017

Cykl czy seria? Oto jest pytanie!


Dziś wpis ciut niecodzienny, ale myślę, że w swej prostocie i zamierzonej lakoniczności ważny. Co to jest cykl, a czym charakteryzuje się seria wydawnicza? Oo jest pytanie!

Cykl


Cyklem nazywamy najczęściej po prostu kontynuację, przedłużenie opowieści, rozbicie jednej historii na kolejne tomy. Cykl to przeważnie kilka książek autorstwa jednego pisarza. Książki wydane w ten sposób mają zbliżoną szatę graficzną, ale nie zawsze. Czasem zdarza się, że dwa wydawnictwa promują książki jednego autora, w takiej sytuacji i pierwszy tom z wydawnictwa A, i drugi z wydawnictwa B nadal będą cyklem.

Przykłady:


Na początek o cyklu nieskończonym, czyli o Piętnie Pielgrzyma. Dotychczas ukazały się dwie książki z tego cyklu, a kolejna w przygotowaniu. Więcej na temat książek autorstwa Janusza Lasgórskiego przeczytacie => TU <=, jeśli lubicie niedaleką przyszłość i ciekawe rozwiązania fabularne, będziecie zadowoleni.


Książki Jarosława Wilka należą do jednych z moich ulubionych, bo walą w sedno. Uczta pełna emocji. O przygodach Pana Wilka możecie poczytać => TU <=. Jeśli lubicie opowieści szczere, mocne i nietuzinkowe, koniecznie zapoznajcie się z tym cyklem.


Moja przygoda z powieściami Thomasa Arnolda zaczęła się w sumie przypadkiem. I wiecie... takie przypadki to ja lubię! Cykl o dwóch detektywach w iście kryminalnym klimacie => przeczytacie recenzje, jeśli kręci Was wartka akcja i totalne poplątanie.


Mam niesamowity sentyment do cyklu Symfonia Wieków. Jak widać 5 tomów z wydawnictwa MAG wraz z 6 tomem wydanym w innym języku, stanowią całość. O tym moim sentymencie możecie przeczytać => TU <=; to dzięki temu cyklowi zaczęłam czytać!  

Seria


Seria nie musi mieć jednego autora. Seria opiera się na ubraniu w jedną szatę książek (nawet wielu autorów), które coś łączy. Przeważnie w serie wydawnicze łączy się opowieści o podobnej tematyce, mieszczące się w jednym gatunku literackim lub będące wynikiem pracy autorów powiązanych w jakiś sposób. Serie są  wypuszczane przez jednego wydawcę.

Przykłady:


Sprawdźcie inne książki z serii NA F/AKTACH => 7 propozycji, które wbiją Was w fotel: mocne, trudne i... brrr!


Seria Kobiety to czytają! należy do jednej z moich ulubionych. Każda książka jest inna, a jednak wiele je łączy. Co ważne, to propozycja nie tylko dla kobiet, ale dla czytelników, którzy cenią sobie porządny problem i praktycznie zero wyjścia.

Jakie są Wasze ulubione serie i cykle?