czwartek, 18 czerwca 2020

Skojarz sobie: "Angielski w skojarzeniach – MemoSłówka 1" K. PotyrałaPonieważ większość osób uczących się ma dobrą pamięć wzrokową, w trakcie nauki należy posłużyć się obrazem, który będzie kojarzył nowe słowo (...)

Krzysztof Potyrała, Angielski w skojarzeniach. MemoSłówka,1, Goodmemory.pl, Szczecin 2014.


Dziś coś z zupełnie innej beczki, bo opowiem Wam co nieco na temat metody uczenia się języka angielskiego. Będzie bardzo krótko i na temat, bo właściwie nie ma się tu nad czym rozwodzić. Angielski w skojarzeniach. MemoSłówka 1 to publikacja autorstwa Krzysztofa Potyrały, którą znalazłam przypadkiem na empik go. Akurat jestem na etapie uczenia córy języka (wiadomo, nauczanie zdalne), więc każda pomoc i wszelkie dodatkowe materiały są mile widzialne. Padło na skojarzenia, do czego przekonała mnie możliwość wprowadzenia ilustracji  dzieci lubią obrazki, a zresztą... kto ich nie lubi?

Na 100 stronach dostajemy dużo obrazków, do tego materiały służące do powtórki i utrwalenia materiału. Czy taki system jest warto uwagi? Cóż, jedni doświadczą olśnienia i stwierdzą, że to jest to, inni natomiast z pełną świadomością orzekną, że to tylko strata czasu.

Krok po kroku prześledzimy zasady, którymi powinniśmy się kierować, starając się wprowadzić w nasze życie metodę skojarzeń. Za przykład posłuży nam kot  kot, który stąpa na łóżeczku dziecięcym, a wraz z tym skojarzeniem powinniśmy zakodować sobie właśnie słówko odpowiednie dla łóżeczka. Książka została podzielona na kilka rozdziałów, a każdy z nich dotyczy innej grupy wyrazów, m.in.: zwierząt, roślin, części ciała. Do każdego ze słówek autor dodał obrazek wsparty jakąś krótką anegdotką  to taka mikropowiastka w komiksowej wersji, która powinna utkwić nam w pamięci. W odniesieniu do niej, czyli po znalezieniu klucza, powinniśmy przypomnieć sobie słówko właściwe. 

Po każdym przeglądzie obrazków przejdziemy do podsumowania i wykorzystania opisów, które pozwolą nam utrwalić poznane słowo. Dodatkowo mamy możliwość sprawdzenia, jak każdy wyraz powinien być wymawiany.

Książkę przeczytałam na początku miesiąca i prawdę mówiąc, zostały mi w głowie przeważnie te słowa, które znalazłam już wcześniej. Wciąż mam przed oczami wielkiego stwora, któremu utknęła w przełyku sofa, ale o co w tym chodziło – nie pamiętam. Z kolei moja ośmioletnia córa świetnie poradziła sobie z nazwami zwierząt i roślin, chociaż od samego początku twierdziła, że obrazki są bardzo brzydkie. Może właśnie w tym tkwi ich moc? Takie małe "ohydki" zapadają nam mocniej w pamięć?Na dokładkę dostajemy wspomnienia belfra  niestety nie znalazłam w tym nic śmiesznego, ale widocznie mamy z autorem zupełnie inne poczucie humoru. W każdy razie Potyrała podrzuca nam anegdotki dotyczące nauczania języka, które nie wiem, czemu mają służyć, bo to jedyna zupełnie zbędna część tej publikacji.Mój praktyczny do bólu mąż uznał, że nauka w takiej odsłonie to ogromna strata czasu i zaśmiecanie sobie umysłu mnóstwem zbędnych informacji, a słówek lepiej po prostu nauczyć się na pamięć. Cóż, na pewno nie można stwierdzić, że nie ma racji, bo faktycznie, by zapamiętać jedno słówko, trzeba skojarzyć je z innym wyrazem lub przypomnieć sobie rysunek, który potem zaprowadzi nas do poszukiwanego zwrotu. I może prościej byłoby po prostu wykuć słówka, niż do każdego z nich pisać osobną historię. Wydaje mi się jednak, że taki skojarzeniowy system uczenia się może być przyjemnym urozmaiceniem  wierzę w to całym serduchem, bo ucząc w szkole, również ubierałam słowa w kształty i wiem, że czasem banalny obrazek potrafi zdziałać cuda i na stałe wkraść się w zakamarki dziecięcej pamięci. 

Podsumowując, ta książka z pewnością nie zmieni Waszego życia, bo w końcu trudno jest do każdego pożądanego słówka dopisać osobną historię, a zresztą szkoda czasu na poszukiwanie skojarzeń, kiedy mamy przed sobą żywego człowieka czekającego na naszą odpowiedź. A jednak publikacja może być pewnym ułatwieniem dla tych, którzy stawiają na wizualizację i nie mają problemu z zapamiętywaniem obrazów. Myślę, że warto wprowadzić taki ilustrowany akcent na lekcjach języka, choć w życiu nie odważyłabym oprzeć na takiej metodzie całość nauczania.