wtorek, 19 stycznia 2021

Wyzwania czytelnicze na 2021 rok

 


Zapraszam na szybki przegląd ciekawszych wyzwań czytelniczych na 2021 rok 

Jak tam Wasze noworoczne postanowienia? Czy wśród nich znalazły się takie, które dotyczyłyby książek, czy jednak idziecie na żywioł?

Lektury wybieram zawsze pod wpływem impulsu  nigdy nie kierowałam się żadnym wyznacznikiem, ponieważ obawiam się, że nic by z tego nie wyszło, chociaż mogę się mylić. Być może w przyszłym roku spróbuję zmierzyć się z tym tematem. Dlaczego? Uważam, że wyzwania czytelnicze to fascynujące zjawisko, które przeważnie wychodzi czytelnikom na dobre, o ile zachowa się odrobinę zdrowego rozsądku. 

Mimo że sama się nie skuszę, zachęcam Was gorąco do udziału w takich zabawach, bo poza samym wyrobieniem sobie nawyku czytania, zmierzeniem się ze sobą i sprawdzeniem, czy znajdzie się czas na to, co się lubi  wyzwania dają znaczenie więcej.


Pierwsze kroki

Wyzwania książkowe to doskonały sposób na stawianie pierwszych kroków w literackich światach. Czasem bywa tak, że chce się zacząć, ma się ochotę poczytać, ale zawsze znajdzie się coś lepszego, innego lub tłumacząc się brakiem czasu, odpuszczamy. Warto wziąć udział w takiej zabawie, żeby po prostu ruszyć coś w tym kierunku.

Poszerzenie horyzontów

To chyba jedna z najprzyjemniejszych wypadkowych wyzwań, które skłaniają do sięgnięcia po nowe tytuły. Poszerzanie horyzontów związane jest z czytaniem według jakiegoś klucza, a wiadomo, że takich wytycznych – mniej lub bardziej fantazyjnych – może być nieskończenie wiele.


Systematyczność

To ogromna zaleta wyzwań, które zakładają dzielenie się z innymi swoimi literackimi przeżyciami. Przeczytasz? Świetnie, ale napisz o tym dwa słowa. Świetna sprawa, szczególnie kiedy prowadzi się blog – od razu pojawia się taka wewnętrzna potrzebna pisania.


Więcej

Nie zawsze więcej znaczy lepiej, ale czytając częściej, poznając kolejne historie, mamy szansę trafienia na większą liczbę perełek. Jednak to nie wszystko – często w wyzwaniach można, poza satysfakcją, zgarnąć książkowe nagrody. Jest motywacja? No jasne, że jest!


Dodatkowo 

Można dodatkowo wspomnieć o poznawaniu nowych blogów, długich rozmowach o książkach, wejściu w świat ludzi, którzy chcą czytać, zarażają swoją pasją i oczywiście o wspaniałej  atmosferze oraz ogromnej wewnętrznej satysfakcji. Stąd już tylko krok do spotkań autorskich, targów książek czy rozważania abonamentu na ebooki  byle nie zbankrutować. Zanim jednak dojdziecie do tego niepokojąco przyjemnego poziomu, warto wybrać właściwą drogę, taki optymalny sposób na wkręcenie się w czytanie.

Uwaga:
  Wszystkie grafiki wykorzystane w tym wpisie są autorstwa Organizatorów wyzwań;
  Aby przejść do wyzwania, klikamy po "szczegóły wyzwania";
  Dajcie znać Organizatorom, że ich propozycja Was zainteresowała (utworzenie, nadzorowanie zabawy to spore wyzwanie, które pochłania mnóstwo energii  doceńcie ich!).

Przegląd wyzwań czytelniczych na 2021 rok


Wyzwanie czytelnicze 2021 z lubimyczytac.pl
Rozpoczyna się rok 2021 i wszyscy liczymy na to, że będzie pomyślniejszy niż 2020. Zapowiedzią tego może być ukryta w nim liczba 21, czyli szczęśliwe „oczko”. Idąc tym tropem proponujemy w styczniu nowe zadanie czytelnicze. Dołączcie do naszej comiesięcznej zabawy książkowej – to świetny sposób, by odkryć nowe książki i nieznanych jeszcze autorów.W pigułce:
 Dla użytkowników serwisu dodatkowa możliwość komentowania na specjalnym forum;
 Możliwość dołączenia do grupy na facebooku => tu (alternatywa dla forum);
 Czytanie wg klucza.


 Wyzwanie  Czytanie z Na kanapie
Początek roku to zawsze świetna okazja do stawiania sobie ambitnych celów, również czytelniczych. Niestety większość postanowień jest porzucana po kilku pierwszych tygodniach. Nie pozwolimy na to! Oddajemy w Twoje ręce nasze Wyzwanie – Czytanie, które pomoże Ci zliczać przeczytane książki, zmotywuje w chwilach zastoju, a na koniec nagrodzi Twój sukces. Postaw sobie cel i zrealizuj go razem z nami..

W pigułce: 
 Dostępne dla użytkowników serwisu;
 Samodzielne wyznaczenie celu (liczba książek).


Wyzwanie  wybrana przez siebie liczba książek w 2021 roku z serwisem Granice.pl

Czytujesz dużo i regularnie? Rodzice czy przyjaciele nie potrafią wyciągnąć Cię z domu, bo wolisz... czytać? Podejmij nasze czytelnicze wyzwania! Zadeklaruj, że przeczytasz dowolną (inną niż 52, 26 lub 12) liczbę książek w roku 2020 i wygraj zapas lektur na kolejny rok!

W pigułce:
 Wyzwanie dla użytkowników serwisu (należy dołączyć do wyzwania);
 Przewidziane nagrody dla zaczytanych;
 Możliwość dołączenia do grupy wsparcia.


Wyzwanie czytelnicze 2021 – Allegro inspiruje


Ostatnie badania czytelnictwa w Polsce wskazują, że jedną książkę w ciągu roku przeczytało zaledwie 37 procent Polaków. To fatalna wiadomość, dlatego postanowiliśmy zachęcić Was do częstszego sięgania po lekturę, wykorzystując mechaniki znane z gier i stworzyliśmy wyzwanie 52 książki na 52 tygodnie 2021 roku. 


Dla każdego tygodnia w roku przygotowaliśmy tematykę, do którego powinna nawiązywać wybrana przez Was książka. Żeby jeszcze bardziej ułatwić zadanie, do każdej tematyki dopasowaliśmy też propozycje konkretnych tytułów.W pigułce:
– Początkującym proponuje się przynajmniej jedną książkę miesięcznie,
– Dostępna lista tematów (czytanie wg klucza) na każdy tydzień 2021 roku.

Wyzwanie z Goodreads.comW pigułce:
– Dostępne dla użytkowników;
– Samodzielne ustalenie celu (liczba przeczytanych książek);
– Można wyznaczać kolejne cele (lub redukować).

(wyzwanie znajduje się w profilu; pasek boczny)


Wyzwanie 2021  Bingo Wielkobukowe z Wielkim Bukiem 
Wielkobukowe BINGO, czyli Wielkobukowe wyzwanie czytelnicze powraca w Nowym Roku w wielkim stylu! Kontynuujemy naszą pyszną książkową zabawę w… POCZWÓRNEJ ODSŁONIE – dla każdego coś dobrego! Gotowi do gry?W pigułce:
– Hashtag do oznaczania w mediach społecznościowych: #WBBINGO;
– Do wyboru cztery zróżnicowane kategorie;
– Zabawa dla każdego; cel – BINGO!;
– Gotowe plansze do pobrania, a pod każdą lista propozycji.

Klubowy stos hańby 2021 z Przeczytaj & Podaj Dalej W pigułce:
– Przeznaczone dla członków Klubu;
– Hashtag do oznaczania w mediach społecznościowych: #klubowystoshanby;
– Hasła są ogólne, a interpretacja dowolna (podane propozycje lektury);
– Cel: zmniejszenie liczby nieprzeczytanych książek, które znajdują się na Waszych regałach;
– Facebookowa grupa.

Szczegóły wyzwania

52 Book Challenge PL 

W pigułce:
– Wyzwanie przeznaczone dla członków grupy;
– Cel: przeczytać 52 książki w 2021 roku;
– Facebookowa grupa..Wyzwanie czytelnicze 2021 Zaczytajmy się
Wyzwanie rozpoczyna się dnia 3.01.2021r. i trwa do 31.12.2021r.

Organizatorem wyzwania jest 
Hanna Smarzewska
 (
Nie oceniam po okładkach
) oraz 
Agata Bizuk
 (Agata Bizuk oficjalnie).


W pigułce:
– Wyzwanie dla członków grupy;
– Można dołączyć w każdej chwili;
– Raz na kwartał przewidziane nagrody, wielka nagroda na koniec roku;
– Czytanie wg klucza (temat miesiąca);
– Udogodnienia dla osób niewidomych;
– Facebookowa grupa.


Słowiańskie wyzwanie czytelnicze 2021 ze SlavicBookSlavicbookowa biblioteczka zawiera 59 słowiańskich książek oraz 2 puste książki – idealne do wpisania tego, co według Was tutaj brakuje. Po wydrukowaniu możecie zacząć kolorowanie/oznaczanie-jak-tylko-chcecie tytułów, które już przeczytaliście!W pigułce:
– Lista konkretnych tytułów;
– Kolorowanka do pobrania;
– Kolejna edycja.

WyPożyczone 2021 z Rudym SpojrzeniemZ ogromną przyjemnością chciałabym zaprosić Was do udziału w kolejnej już V edycji wyzwania czytelniczego WyPożyczone. Czas epidemii to trudny okres, ale wierzę, że w świecie książek znajdziecie odskocznię i spokój. Jednocześnie możecie w dalszym ciągu wspierać biblioteki stacjonarne, do których dostęp w 2020 bywał ograniczony i utrudniony. Tak, jak w poprzednich latach w wyzwaniu mogą brać udział również książki pożyczone od znajomych oraz z bibliotek wirtualnych (np. EmpikGo). Zobaczcie, jakie zasady obowiązują w tym roku i jakie mam z partnerami dla WAS niespodzianki!

W pigułce:
– Wyzwanie dla każdego, kto wypożycza książki (w dowolnej bibliotece stacjonarnej lub wirtualnej) lub od kogoś;
– Hashtag do oznaczenia w mediach społecznościowych: #wyzwaniewypozyczone;
– Dla najaktywniejszych uczestników przewidziane upominki (co kwartał);
– Do zabawy można dołączyć w każdej chwili (szczegóły w poście);
– Kolejna edycja.


Wyzwanie czytelnicze 2021 z Eweliną Nawarą
Wystarczy, że wrzucicie zdjęcie książki z tematu miesiąca na swój profil na Facebooku lub Instagramie, oznaczysz mnie w poście oraz dodasz hasztag #CZYTAMZEWELINANAWARA. Ważne by post był publiczny, bym mogła go zobaczyć 😉 
1.04 wybiorę szczęśliwca, do którego poleci paczuszka za pierwszy kwartał wspólnej zabawy.


W pigułce:
– Hastag do oznaczenia w mediach społecznościowych: #czytamzewelinanawara;
– 12 motywów, 12 książek, 12 miesięcy;
– Przewidziane nagrody (kwartał).21 książek na 2021 rok z Alicja ma kota
Z niepokojem obserwuję tytuły, które zalewają rynek czytelniczy, a których treść i forma mnie rozczarowuje. Zamiast przekopywać się przez nowości i szukać wśród nich czegoś wartościowego, w tym roku wolę zwrócić się w kierunku sprawdzonych tytułów, które nie bez powodu zyskały rozgłos i/lub przetrwały lata, dekady i wieki.W pigułce:
– Lista konkretnych 21 tytułów;
– Propozycja innych lektur, którym warto poświęcić czas;
– Kolejna edycja.

Wyzwanie osobiste z Przestrzenie Tekstu


Nie wymieniam tu konkretnych książek. Niech będzie, że moje wyzwanie to przeczytanie minimum 15 horrorów w tym roku. Jeśli ktoś chce dołączyć, serdecznie zapraszam ツ Z braku czasu nie dam rady zapisywać Waszych postępów, ale będzie mi miło, jeśli podrzucicie jakieś przeczytane tytuły.Kalendarz Czytohilka

Wyzwania są dobre, nie? Z takiego założenia wyszedłem. A że nastał Nowy Rok, to jest to wręcz idealny czas na wyznaczenie planów i działań, dążeń i wyzwań, postanowień i pomysłów, ustaleń i zamierzeń, celów i koncepcji, zamysłów i inicjatyw, projektów i …, ok – wystarczy Rozumiecie, o co mi chodzi. Stąd pomysł na czytelnicze wyzwanie, pod szalenie oryginalną nazwą: #kalendarzczytoholika.


W pigułce:
– Hashtag do oznaczania w mediach społecznościowych: #kalendarzczytoholika;
– 12 motywów na 12 miesięcy (czytanie wg klucza);
– Dwie wersje realizacji zadania;
– Kalendarz do pobrania na stronie.
Book Challenge #dlaMamci
W pigułce:
– Zabawa dla członków grupy, ale myślę, że każdy może dorzucić coś od siebie;
– Pomaganie przez czytanie;
– 5 zł na szczytny cel za każdą przeczytaną książkę lub 10 zł za nieprzeczytanie żadnej książki w miesiącu;
– Hashtag do oznaczenia w mediach społecznościowych: #dlaMamci;
– Komu pomagamy?: MamaHania;
– Facebookowa grupa.Biblioteki inspirują


Warto zakręcić się wokół bibliotek. Być może biblioteka w Waszej okolicy organizuje swoje wyzwanie? Można również przejrzeć zasoby sieci, by nieco zainspirować się do działa. Większość udostępnia materiały do pobrania.


Dookoła świata z Biblioteką Miejską w Łodzi;
Karta 21 wyzwań od Gminnej Biblioteki Publicznej w Zawoni;
Lista tematów od Biblioteki Publicznej w Tomicach;
Wyzwanie Czytelnicze z WBP w Olsztynie;

To tylko z nielicznych propozycji, które być może pomogą Wam wyznaczyć nowy kierunek osobistej książkowej podróży. A może to Wy zainspirujecie swoją bibliotekę?

100 książek, które trzeba przeczytać wg BBCW pigułce:
– Lista sporządzona wiele lat temu przez BBC;
– Czytanie konkretnych tytułów;
– Do przeczytania w ciągu roku lub rozłożenia w czasie.


100 książek do przeczytania przed śmiercią (zdrapka)
W pigułce:
– Zdrapka do powieszenia na ścianie;
– Czytanie konkretnych tytułów, przeczytane drapiemy;
– Do przeczytania w ciągu roku lub rozłożenia w czasie.
Mały gratis ode mnie
dla niezdecydowanych

Zainspirowani? A może bierzecie udział w jakimś wyzwaniu czytelniczym? Dajcie znać! Wyzwania są kuszące nie tylko nie względu na możliwość odświeżenia swojej biblioteczki (nagrody książkowe), ale przede wszystkim szansa, by wkręcić się w czytanie.

Życzę Wam zaczytanego roku, dużo wolnego czasu i odrobiny chęci.